Reklama

Reklama

Jak zachęcić dzieciaki do sprzątania? Nowa Żabka na Bałutach zna odpowiedź na to pytanie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Do tych ekologicznych rozwiązań nie trzeba było nikogo przekonywać. Na terenie nowej Żabki na Bałutach można podładować telefon na solarnej ławce i zrobić szybki serwis swojego roweru. Rozwiązania zastosowane w sklepie polubiły też dzieci, które zebrane w okolicy plastikowe butelki przynoszą do żabki. Dlaczego? Czytajcie dalej.

Reklama

Nowa ekologiczna Żabka na Bałutach

Druga w Polsce Żabka Eko Smart otworzyła się na łódzkich Bałutach przy ul. Stefana Okrzei – jej starsza kuzynka działa już od dwóch miesięcy w Poznaniu. Urządzenia i instalacje na terenie sklepu w całości zasilane są źródłami odnawialnymi – na dachu punktu znajdują się panele fotowoltaiczne. Sklep posiada również turbinę wiatrową, z której energia magazynowana jest w akumulatorach. Energooszczędne są wszystkie technologie zastosowane na terenie sklepu – można nimi sterować w zależności od chwilowego zapotrzebowania czy pory dnia.W sklepie odetchniemy czystym powietrzem – zastosowano w nim m.in. nowoczesne systemy oczyszczania powietrza (Safe Air).

– Mamy wiele rozwiązań związanych z czystym powietrzem oraz zieloną energią. Żabka zaopatrzona jest w elementy, które dostały „drugie życie”, jak choćby blat wykonany z fusów od kawy – mówi  Przemysław Kijewski dyrektor operacyjny Żabka Polska. 

Wspomniany blat powstał z fusów i łusek, czyli odpadów pozostałych po parzeniu kawy. Izolacja lodówek wykonana została z mat z konopi siewnych, które mają bardzo dobre właściwości termiczne. To biodegradowalna alternatywa dla powszechnie stosowanych pianek poliuretanowych. W sklepie działają systemy, które odzyskują ciepło z lodówek – kierują je w miejsca o niższej temperaturze. W ten sposób dużo energii zostaje zatrzymane. 

Eko rozwiązania Żabki spodobały się dzieciom

Opakowania, które waracają do Żabki, mogą zostać powtórnie wykorzystane.

–  Mamy licznik, dzięki któremu monitorujemy, ile opakowań do nas już wróciło. Za oddanie zużytych butelek po napojach w Ekomacie klienci otrzymują Żappsy, które później można wymienić na różne produkty – mówi Łukasz Kawka z Żabka Polska. 

Za jedną butelkę można otrzymać dziesięć Żappsów. Możliwość takiej wymiany szczególnie cieszy okoliczne dzieci, które jednocześnie zbierają Żappsy (które później wymieniają na hot dogi) i sprzątają środowisko. W dniu oficjalnej prezentacji sklepu w Ekomacie znalazło się już ponad 1000 butelek.  

Przedstawiciele firmy tłumaczą, że lokalizacja żabki nie jest przypadkowa.

– Chcemy pokazać się w dużych miastach. Również budynek musiał być dostosowany do naszych potrzeb, dlatego wybraliśmy obiekt wolnostojący. Dzięki temu możemy wykorzystać dach, ścianę – nie jesteśmy ograniczeni wymogami konserwatorskimi – mówi Małgorzata Gąsiorek dyrektor techniczna Żabka Polska. – W sklepie mamy zastosowanych kilkadziesiąt technologii. Rozwiązania wdrożone w pierwszej eko Żabce w Warszawie, dziś są już standardem.  

Przy sklepie działa stacja rowerowa, gdzie oprócz zaparkowania roweru możemy np. napompować oponę. Obok sklepu działa również ławka solarna, dzięki której klienci mogą ładować indukcyjnie swoje telefony; urządzenie posiada również gniazda USB. 

W Łodzi działa obecnie ponad 314 sklepów Żabka, a w całej Polsce jest ich już prawie 9 tys. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy