Odnawiany jest zabytkowy Monopol Wódczany, powstają apartamenty dla seniorów, nowe narożniki w centrum Łodzi oraz setki mieszkań. W ten sposób za sprawą prywatnego kapitału przeobraża się otoczenie trasy łączącej wschód Łodzi z zachodem.
- Przebudowa trasy WZ usprawniła komunikację w relacji wschód-zachód,
a pasażerom MPK dała wygodne połączenie, które wydłużyliśmy dodatkowo nowym torowiskiem niemal do wschodnich rogatek Łodzi. Przy skrzyżowaniu z ulicą Piotrkowską powstał także nowy węzeł komunikacji miejskiej, centralny przystanek relacji wschód-zachód z północ-południe, który łodzianie ochrzcili mianem stajni jednorożców. To dzisiaj jedno z najczęściej fotografowanych miejsc. Po inwestycji drogowej przyszedł czas na te, które nazywamy kubaturowymi. Biznes mocno uwierzył w miasto i zmienia wygląd naszego centrum – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Kultura, usługi i biznes w jednym miejscu
Dwie największe inwestycje od strony wschodniej to przebudowa zabytkowego kompleksu fabryk Monopolu Wódczanego „Monopolis” i nowoczesne biurowce „Imagine”. Pierwsza z inwestycji zakłada stworzenie centrum biznesowo-kulturalno-usługowego w budynkach dawnego Polmosu, który w tym miejscu powstał w 1902 r. Drugi projekt, realizowany po przeciwnej stronie skrzyżowania Marszałków, to trzy gmachy z przeznaczeniem na biura, które w rezultacie stworzyły na połączeniu dróg czwarty narożnik.
Przed wakacjami miał premierę nowy narożnik biurowy „React”, który powstaje na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Kilińskiego. Inwestycja stanowi kolejny projekt zrealizowany przy trasie WZ przez firmę Echo Investment.
Długo wyczekiwana inwestycja w centrum
Nowe centrum Łodzi to nie same biurowce, ale również nowy hotel, który wyrasta pomiędzy ulicą Piotrkowską i Kościuszki. „Hi Piotrkowska” jest długo wyczekiwaną inwestycją, w której znajdzie się również część biurowa. Najwyższa kondygnacja nowego obiektu będzie liczyła 82 metry (20 pięter) i ma stanowić nowy punkt orientacyjny w mieście. Niższa część, od strony ul. Piotrkowskiej, powstaje z przeznaczeniem na hotel „Hampton by Hilton”.
Przy największej łódzkiej arterii WZ buduje się nie tylko lokale użytkowe, ale również nowe mieszkania.
– Na samym odcinku od al. Włókniarzy do skrzyżowania Marszałków powstaje, bagatela, 1400 mieszkań. To oznacza, że nie tylko zmienia się kształt centrum miasta, ale także to, że będzie ono miało nowych mieszkańców, a co za tym idzie wzrośnie zapotrzebowanie na usługi, więc mówimy również o pobudzaniu małej i średniej przedsiębiorczości w Śródmieściu – mówi prezydent Zdanowska.
Nowe osiedle przy Kilińskiego
Przemieszczając się trasą WZ na odcinku ulicy Kilińskiego nie sposób nie dostrzec nowego kompleksu mieszkalnego „Ilumino”, budowanego przez firmę Mota-Engil (patrz zdjęcia w galerii artykułu). Deweloper jest obecnie na drugim etapie projektu, który zakłada budowę ponad pół tys. lokali mieszkalnych u zbiegu ulic Piłsudskiego i Kilińskiego.
- Aktualnie realizujemy w Łodzi dwie inwestycje mieszkaniowe – Ilumino i Recanto – które dzięki znakomitej lokalizacji cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony klientów indywidualnych, jak i inwestycyjnych. Widząc tak duży potencjał łódzkiego rynku, zamierzamy kontynuować swoją działalność w tym mieście, nie ograniczając się tylko do projektów z zakresu inwestycji mieszkaniowych – mówi Mirosław Ciepluch, Business Development Director z Mota-Engil Real Estate Management.
Ciekawy element inwestycji Ilumino stanowi konserwatorski remont zabytkowego obiektu dawnej Resursy Rzemieślniczej, której gmach został poddany rekonstrukcji detali architektonicznych na fasadzie. Najdrobniejsze szczegóły, odtworzone na podstawie dawnych zdjęć budynku, sprawiają, że wygląda tak samo imponująco, jak sto lat temu, gdy powstał.
Mota-Engil Real Estate Management jest spółką deweloperską, która realizuje projekty budownictwa mieszkaniowego w Polsce, Czechach, Słowacji oraz na Węgrzech. W Polsce firma prowadzi działalność od 2005 roku, w największych miastach – w Warszawie, Krakowie i Łodzi. Firma zrealizowała 15 projektów inwestycyjnych, oddając do użytku klientów ponad 122 tys. mkw. powierzchni użytkowej mieszkań.
Apartamenty dla seniorów
Inne dwa projekty deweloperskie powstające w okolicy trasy WZ, przy skrzyżowaniu z ul. Żeromskiego. Pierwsze, za hotelem Qubus prowadzą firmy Profit Development i Tree Development Group. Kolejne, opodal klubu Wytwórnia, buduje firma Varitex. Również obok Atlas Areny spółka Budomal realizuje projekt apartamentów senioralnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.