reklama
reklama

Jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. W tej okolicy Łodzi jest najgorzej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva / poglądowe

Jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. W tej okolicy Łodzi jest najgorzej - Zdjęcie główne

W piątek (7 marca) zanotowano przekroczenie pyłu PM10 przy al. Jana Pawła II w Łodzi. | foto Canva / poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźPrzekroczenie norm groźnego dla zdrowia pyłu wystąpiło w centrum województwa łódzkiego, a szczególnie w okolicy al. Jana Pawła II. Jak chronić się przed niebezpieczeństwami smogu?
reklama

Na czerwono szczególnie jedna okolica Łodzi. Gdzie jest najgorsze powietrze?

Poniższa mapa przedstawia stan powietrza z 7 marca 2025 r. o godz. 15.00. Najgorzej wypada szczególnie jeden łódzki pomar przy al. Jana Pawła II 15. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w polskim indeksie jakości powietrza ocenia go jako „zły”.

Przedstawia też wyniki pomiarów z tego miejsca:

  • CO: 0,52 mg/m3
  • PM10: 137,00 µg/m3
  • NO2: 31,30 µg/m3
Inne łódzkie pomiary – przy ul. Gdańskiej 16 i ul. Czernika 1/3 – wypadają nieco lepiej. Widnieją na stronie z „dobrym”, nieprzekraczającym norm wynikiem.

reklama

Stan powietrza w Polsce z 7 marca o godz. 15.00 / fot. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska 

Jak GIOŚ mierzy jakość powietrza?

– Na bieżąco monitorowane są parametry techniczne pracy analizatorów, natężenie przepływu w układzie poboru prób i temperatura, w jakiej pracują urządzenia wewnątrz kontenera stacji. Każdy analizator mierzący jakość powietrza posiada wewnętrzny system kontroli i w razie przekroczenia wartości kryterialnych jakiegoś parametru, nadaje wynikom status "błędny", aby nieprawidłowe wyniki nie były prezentowane. W przypadku przekroczenia warunków, np. temperatury wewnątrz kontenera, system zbierania danych może wysłać powiadomienie do pracownika. Pracownicy GIOŚ na bieżąco monitorują wybrane parametry techniczne

reklama

– wyjaśnia w mediach społecznościowych.

Zła jakość powietrza w Łodzi. Co zaleca Główny Inspektorat Ochrony Środowiska?

GIOŚ wskazuje na poszczególne grupy społeczne, które w szczególności powinny uważać na smog. Są to osoby zmagające się z chorobami, zwłaszcza sercowo-naczyniowymi czy tymi dotykającymi układu oddechowego, a także osoby starsze, kobiety w ciąży czy małe dzieci.

Co zrobić, aby uniknąć przykrych konsekwencji dla zdrowia? Najprostszą metodą jest ograniczenie przebywania na wolnym powietrzu; nie powinno się też wietrzyć mieszkań. Warto też zaopiekować się w tym czasie najmłodszymi, którzy mogą nie mieć takiej świadomości. Złej jakości powietrze nie tylko wymienione wyżej grupy powinny unikać jak ognia – do minimum ograniczyć powinny ją też pozostałe osoby i unikać wszelkiej aktywności fizycznej na zewnątrz.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo