Ci, którzy do swoich pieców wrzucają wszystko to, czego nie powinni, to zwyczajnie – delikatnie ujmując – osoby sprytne inaczej. Dane, które udało nam się pozyskać od Straży Miejskiej w Łodzi, porównujące 2023 i 2024 rok w liczbach zgłoszeń pokazują, że w tej kwestii niewiele się zmienia. Nadzieja w tym, że od 2 stycznia 2025 r. można składać wnioski o dotację przestarzałych pieców, tzw. kopciuchów.
Nie biedni czy mniej zamożni. Problem palenia śmieciami często dotyczy „sprytnych” łodzian
Choć pozornie mogłoby się wydawać, że spalanie odpadów to rodzaj „oszczędności”, którą – niezgodnie z prawem – mogliby próbować zastosować biedniejsi łodzianie, to spostrzeżenia Straży Miejskiej w Łodzi wskazują na coś zgoła odmiennego.
– Z naszego doświadczenia wynika, że osoby, które żyją w mniejszym bądź większym niedostatku, raczej stosują się do wyznaczonych norm i przestrzegają przepisów. Żyją skromnie i przeważnie zgodnie z prawem, bo nie stać ich na opłacenie mandatów
– mówi redakcji Marek Marusik, Naczelnik Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi.
Palenie śmieciami to wciąż aktualna bolączka mieszkańców – jak wygląda w liczbach?
– Nasze najnowsze statystyki obejmują jedynie okres do października 2024 r., ale już teraz możemy powiedzieć, że liczba kontroli jest bardzo zbliżona. W 2023 r. otrzymaliśmy blisko 1300 zgłoszeń, w niepełnym 2024 r. mamy ich zarejestrowanych 1200. Co więcej, po kontrolach w 2023 r. odnotowaliśmy 340 przypadków wykroczeń
– informuje naczelnik.
Nadzieja na zmniejszenie liczby zgłoszeń
Jak opowiada Marek Marusik – nie wszystko jeszcze stracone, bowiem łodzianie stają się bardziej świadomi zagrożeń nie tylko dla środowiska, ale też dla zdrowia własnego oraz swoich bliskich.
– Mimo że kontroli mieliśmy praktycznie tyle samo zarówno w 2023, jak i 2024 roku, to jednak świadomość ludzi w tym temacie jest coraz większa. Łodzianie chętniej wymieniają piece na nowe, bardziej ekologiczne
– mówi.
Co więcej, wkrótce w życie wejdzie „uchwała antysmogowa” Sejmiku Województwa Łódzkiego, która wymaga likwidacji pieców, kominków, kóz i kuchni węglowych. W związku z tą dyrektywą, od 2 stycznia 2025 r. można składać wnioski o dotację z miasta na wymianę pieców węglowych na bardziej efektywne i ekologiczne.
Informacji na temat dotacji w sprawie wymiany tzw. kopciuchów udziela punkt w Biurze Energetyki i Jakości Powietrza w Departamencie Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 113. Znajdziecie ja na III piętrze (domofon nr 4). Magistrat podaje również dane kontaktowe: tel. 42 272 66 22, mail: dotacja.smog@uml.lodz.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.