reklama
reklama

Jest decyzja o renowacji pomnika harcerzy i legionistów na Starym Cmentarzu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Polegli za ojczyznę Stanisław Wolski i Mieczysław Machnik, harcerze-legioniści, którzy ponieśli śmierć w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, doczekali się odtworzenia pomnika znajdującego się na Starym Cmentarzu w Łodzi. Ta decyzja jest efektem współpracy Urzędu Miasta Łodzi i Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.
reklama

- Pomnik składa się z kilku bloków piaskowca, posiada formę prostopadłościennej płyty stojącej na kilkustopniowej, szerokiej podstawie. Na froncie płyty została zamontowana druga, niewielka płyta inskrypcyjna, wykonana z jasnego marmuru. Powierzchnia kamienia ma dekoracyjną fakturępowiedziała Katarzyna Przesmycka, konserwator zabytków, odnawiająca pomnik nagrobny Stanisława Wolskiego i Mieczysława Machnika.

Corocznie łódzki magistrat przeznacza środki na renowację jednego nagrobka ze wskazanych przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. Od 2013 roku, Miasto dokłada ok. 10 tys. złotych do sumy uzbieranej w ramach dorocznej kwesty.

- Wsparcie finansowe miasta jest nieocenione przy ratowaniu zabytków Starego Cmentarza. Wybór nagrobka, który zostanie odnowiony z przeznaczonej przez miasto puli jest podyktowany tym, by nie był to obiekt zabytkowy. Dzięki temu mamy szansę zadbać o nagrobki, które być może nigdy nie doczekałyby się renowacji - powiedział Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi.

 - Ratujemy w ten sposób naszą wspólną łódzką tożsamość. Przy każdym kolejnym wspólnie odnowionym nagrobku staramy się znaleźć nieoczywistych bohaterów. Często przywracamy pamięć o zwykłych łodzianach, którzy dokonali niezwykłych spraw - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Dotychczas z puli Miasta udało się odnowić: nagrobek małżeństwa Piotrowiczów, nagrobek dr Artura Starzyńskiego oraz pomnik łódzkiego urzędnika Drogi Żelaznej Fabrycznej Łódzkiej Walerego Panuszewskiego. Remontowi poddano również skrzydła na nagrobku kpt. Stefana Pogonowskiego, pomnik łódzkiego społecznika i byłego prezesa ŁKS Józefa Wolczyńskieg oraz nagrobek ks. Franciszka Pruskiego, pełniącego posługę kapłańską wśród żołnierzy walczących I wojnie światowej, który został aresztowany przez Niemców i rozstrzelany.

Źródło: Mat. prasowy UMŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama