reklama
reklama

Jest jak komisarz Alex. Nero z łódzkiej policji ściga przestępców [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźŁódzka policja zyskała nowego funkcjonariusza. Dwuletni owczarek niemiecki Nero zabezpiecza głównie mecze piłki nożnej, imprezy masowe, ale również tropi i ściga przestępców. Jego opiekunką jest sierżant Ewelina Taratyka z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.
reklama

Nowy funkcjonariusz w łódzkiej policji - Nero

W łódzkim garnizonie jest około 50 psów. Dwuletni Nero pełni służbę od grudnia 2022. Jego przewodniczką Nero jest sierż. Ewelina Taratyka. Policjantka niedawno wróciła ze specjalistycznego szkolenia przewodników psów służbowych, które przeprowadzono w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

- Podczas takiego szkolenia przewodnik uczy się podstawowych zasad współpracy z czworonożnym funkcjonariuszem oraz poznaje zwyczaje swojego pupila - informuje nadkom. Marcin Fiedukowicz z KMP w Łodzi.

reklama

Psy w łódzkiej policji są odpowiednio przeszkolone

Psy, które pełnią służbę w garnizonie łódzkim, szkolone są pod różnym kątem. Uczone są wyszukiwania zapachów narkotyków, zapachów materiałów wybuchowych czy zapachów zwłok ludzkich. Nim zasilą szeregi policji, zwierzęta zdają egzamin z pracy węchowej (podejmowanie tropu śladu człowieka), ogólnego posłuszeństwa, obrony przewodnika przed napastnikiem oraz obezwładnianie niebezpiecznego przestępcy, łącznie z jego doprowadzeniem i przekazaniem.

- Psy służbowe mają wiele sukcesów na swoich kontach. Na przykład odnalezienie narkotyków zakopanych w przydomowej piaskownicy, ukrytych w kosmetyczkach, piwnicach czy pojazdach. Odnalezienie skradzionych przedmiotów porzuconych na drodze ucieczki sprawcy. Zdarzały się też przypadki wytropienia osób, które chciały targnąć się na własne życie lub doprowadzenia do mieszkania, gdzie ukrywali się sprawcy kradzieży samochodu – wymieniała w rozmowie z TuLodz.pl asp. Sztab. Małgorzata Zdulska z Wydziału Prewencji KWP w Łodzi.

reklama

W pracy psa i przewodnika najistotniejsza jest więź. Ona tworzy się przez lata współpracy. Psiaki traktowani są przez przewodników jako członkowie rodziny i przyjaciele.

Dodajmy, że nadawanie imion psim funkcjonariuszom odbywa się według określonego schematu. W zależności od tego, w którym roku były przyjmowane na szkolenia, dostawały imiona na tę samą literę alfabetu.

W 2008 roku były to psy o imionach Bariera, Bajm…   W 2009 - Czing… W 2010 - Draker, Dragon... W 2011 - Edif,  W 2012 - Gabako, Gibka...   W 2013 - Hiron, Hel... W 2014 - llza, Irna  W 2015 – Juma, Jazgacz… W 2016 - Kalka, Ksantos…  W 2017 - Lesko, Luba…. W 2018 – Mangan, Monter…  W 2019 – Negi,  W 2020 - Omo, Otello…

reklama

Psy, które trafiają do policji, muszą mieć od roku do dwóch lat, być w dobrym stanie zdrowia, nie bać się hałasu a w szczególności wystrzału, mieć dobry aport. W policji służą zwykle owczarki niemieckie i owczarki belgijskie malinois. W łódzkiej policji zdarzały się także labradory, a nawet cocker spaniel (do wyszukiwania zapachów narkotyków).

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama