Reklama

Reklama

Józef Niewiadomski, były prezydent Łodzi nie żyje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Józef Niewiadomski, były prezydent Łodzi nie żyje  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wczoraj, w wieku 86 lat zmarł Józef Niewiadomski – prezydent Łodzi i wojewoda łódzki w latach 1978 – 1985 oraz minister budownictwa, gospodarki przestrzennej i komunalnej w czasach PRL. 

Reklama

Za jego prezydentury Łódź przeżywała wielkie chwile i chwile wielkich tragedii. To w tym czasie zbudowano dawną trasę W-Z, osiedla Retkinia, Widzew Wschód i Radogoszcz Wschód i Radogoszcz Zachód, a także szpital – pomnik Centrum Zdrowia Matki Polki (Niewiadomski był sekretarzem generalnym rady obywatelskiej ds. stworzenia tej placówki). Równocześnie w okresie jego rządów Łódź przeżyła zimę stulecia, strajki studenckie, wprowadzenie stanu wojennego czy wybuchy gazu na Retkini (w wyniku których śmierć poniosło 10 osób).

Józef Stanisław Niewiadomski urodził się 2 stycznia 1933 roku w Łodzi. Do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wstąpił w 1951 roku. Pracował w szkolnictwie. Udzielał się także w harcerstwie. W latach 1957 – 1970 był zastępcą komendanta i komendantem Chorągwi Łódzkiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Był od początku do końca związany z Łodzią. W latach 1977 – 1978 był wiceprezydentem, a w latach 1978- 1985 prezydentem swojego rodzinnego miasta. Wcześniej w latach 1974 - 1976 pełnił obowiązki I sekretarza Komitetu Dzielnicowego PZPR Łódź Śródmieście. Po okresie prezydentury miasta został I sekretarzem Komitetu Łódzkiego PZPR (1986 – 1989). W okresie po transformacji ustrojowej w latach 2002 – 2006 oraz w roku 2010 jako członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej był wybierany do Rady Miasta Łodzi.

- Zapamiętam go przede wszystkim jako człowieka oddanego Łodzi, jako wielkiego łódzkiego patriotę, jako encyklopedię wiedzy o mieście. Pamiętam nasze dyskusje, rozmowy. Nawet jak nie był już czynnym politykiem, zawsze pytał o nasze plany. To był nestor łódzkiej lewicy - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent miasta Łodzi, Sojusz Lewicy Demokratycznej

Niewiadomski został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: Onet / Radio Łódź

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy