Reklama

Reklama

Kobiety w ciąży będą pod szczególną ochroną. Projekt już trafił do Sejmu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kobiety w ciąży będą pod szczególną ochroną. Projekt już trafił do Sejmu - Zdjęcie główne

Kobiety w ciąży będą pod szczególną ochroną. Projekt już trafił do Sejmu TuŁódź Łódź Wiadomości łódzkie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Chodzi o zabezpieczenie kobiet w ciąży, które z powodu koronawirusa mogłyby mieć obniżone świadczenia.

Reklama

Senat skierował do Sejmu projekt w sprawie ochrony świadczeń dla kobiet w ciąży. Senatorowie zdecydowali, że zapis gwarantujący ochronę świadczeń kobiet w ciąży zostanie zaproponowany do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

!reklama!

W inicjatywie chodzi o zapobieganie sytuacji, w której kobiecie w ciąży przebywającej na urlopie zdrowotnym w związku z pandemią, obniżono wymiar czasu pracy, co skutkuje obniżonym świadczeniem po urodzeniu dziecka bądź krótszym urlopem macierzyńskim.

Zmiana powoduje konieczność ponownego wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku pracownika. Nowe wyliczenie obejmuje jedynie pensje uzyskaną w miesiącu, w którym doszło do zmniejszenia wymiaru czasu pracy, a nie dwunastomiesięczne przeciętne wynagrodzenie danego pracownika, obejmujące uzyskane przez niego premie i prowizje.

Senacki projekt zakłada m.in., że przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia pieniężnego z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przysługującego osobie, której wymiar czasu pracy został obniżony na podstawie tzw. ustawy covidowej, będzie uwzględniane wynagrodzenie w wysokości ustalonej dla wymiaru czasu pracy obowiązującego przed jego obniżeniem.

Senatorowie skierowali teraz projekt do dalszych prac w Sejmie.

Źródło: PAP

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy