Reklama

Reklama

Kolejna podwyżka w Łodzi. Tym razem dotknie seniorów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kolejna podwyżka w Łodzi. Tym razem dotknie seniorów  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rada Miejska w Łodzi podjęła uchwałę, zgodnie z którą opłaty za usługi opiekuńcze dla seniorów będą wyższe. Z propozycją podwyżki wystąpili wykonawcy usług motywując ją wzrostem płacy minimalnej w 2020 roku. Przeciwko protestowała Miejska Rada Seniorów. 

Reklama

Radni miejscy zadecydowali, że opłaty za usługi opiekuńcze dla seniorów z Łodzi będą wyższe. Jak informuje Gazeta Wyborcza, po wejściu w życie uchwały, godzina zajęć opiekuńczych w tygodniu, a także w soboty, niedziele i święta będzie kosztować 23,70 zł, godzina usług specjalistycznych - 35 zł, a godzina usług specjalistycznych w soboty, niedziele i święta - 56 zł. Do tej pory ich koszt to odpowiednio: 21,20 zł, 22 zł, 21,20 zł i 32 zł. Te ceny obowiązywały od marca 2019 r.

O zmianę opłat upominały się podmioty wykonujący na zlecenie władz Łodzi usługi opiekuńcze dla łódzkich seniorów. Wskazywali oni, że wzrost płacy minimalnej w 2020 roku do poziomu 2600 złotych brutto powoduje konieczność podwyższenia opłat za świadczone usługi.

Obecni na sesji Rady Miejskiej przedstawiciele Miejskiej Rady Seniorów protestowali przeciwko podwyżkom. Według nich seniorzy to zagrożona w wysokim stopniu ubóstwem grupa społeczna, dlatego przerzucanie na ich barki kosztów funkcjonowania systemu nie powinno mieć miejsca. Wskazywali również, że zmniejszająca się liczba osób korzystających z usług opiekuńczych jest wynikiem właśnie uwarunkowań ekonomicznych. Po podniesieniu opłat ta liczba zmaleje jeszcze bardziej.

W uchwale zawarto jednakże propozycje ulg dla osób samotnie gospodarujących, jak i osób w rodzinie, zależne od ich dochodów. Dodatkowo - zgodnie z ustawą o pomocy społecznej - osoby, których dochód nie przekracza kryterium ustawowego, mogą zostać zwolnione z odpłatności za usługi opiekuńcze.

Źródło: Rynek Zdrowia / Wyborcza Łódź

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy