Pierwsze projekcje w nowo wybudowanych salach kinowych Narodowego Centrum Kultury Filmowej, zaplanowano na 29 grudnia. Do dyspozycji widzów będą trzy nowe, komfortowe sale. Zostały one nazwane na cześć nieistniejących już łódzkich kin: Odeon, Urania i Luna.
Nowe kino w Łodzi. Kolejna atrakcja w Narodowym Centrum Kultury Filmowej
W dwóch mniejszych salach, mieszczących do 49 osób, pokazywane będą filmy, znajdujące się w bieżącej dystrybucji kinowej. Większa sala - 169-osobowa - wyposażona w najwyższej jakości sprzęt projekcyjny i dźwiękowy, a także projektory analogowe 35mm, prócz regularnych projekcji filmowych gościć będzie premiery, przeglądy i akademie filmowe, a także spotkania z twórcami oraz specjalne pokazy dla grup. Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Łodzi, sale kinowe będą też idealną przestrzenią do realizowania wielu projektów o charakterze edukacyjnym.
Kino Narodowego Centrum Kultury Filmowej stanie się więc nowoczesną placówką,w której mieszkańcy Łodzi oraz odwiedzający EC1 goście będą mogli zapoznać sięz szeroką ofertą filmową. Jej kuratorzy obiecują odkrywanie wszystkich rodzajów kinapolskiego i światowego – pełnometrażowe fabuły i dokumenty, krótkie metraże, animacje
- wylicza Biuro Prasowe.
Sale kinowe w NCKF stworzyła firma Awaco Project Sp. z o.o., która wcześniej zaaranżowała m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Sztuki
Współczesnej w Warszawie, Białostocki Teatr Lalek, Centrum Kongresowe Targi Kielce czy Salę Koncertową i Wykładową Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Koszt inwestycji to 6,2 mln zł.
Kino to kolejna atrakcja, która znajdzie się w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w EC1 Łódź. W planach jest powstanie również dwupoziomowa biblioteka filmowa i trzecia wystawa stała „Mechaniczne oko”
Przypomnijmy, już dziś do dyspozycji gości są dwie wystawy stałe: „Kino Polonia” i „Materia kina”. Ponadto dla premier i festiwali przystosowano prestiżową przestrzeń Hali Maszyn, gdzie zainwestowano w ustroje akustyczne i projektor DCP.
Narodowego Centrum Kultury Filmowej w EC1 Łódź to wyjątkowa miejsce, w której możemy przejrzeć historię polskiej kinematografii, a jak zapewniają organizatorzy, sami tworzyć jej przyszłość. Zostało otwarte w październiku tego roku.
Czytaj również: Fotograf spod Łodzi organizuje safari na Zanzibarze. "Wylądowałem tu, mając w kieszeni 80 dolarów"
Łódź, niekwestionowana stolicą polskiej kinematografii
Przez lata Łódź uznawano za niekwestionowaną stolicą polskiej kinematografii, czego dowodem była m.in. świetnie rozwinięta infrastruktura kinowa.Zaledwie rok po projekcji pierwszych niemych ruchomych obrazów w Paryżu, 28 grudnia 1895 roku, podobny seans powtórzono w parku Helenów.
Teodor Junoda, ojciec znanego aktora Eugeniusza Bodo, był założycielem Teatru Iluzji „Urania” który otworzył się w Łodzi w roku 1903. Cztery lata później zaczął działać przy ul. Piotrkowskiej 15 Theatre Optique Parisien. Przed wybuchem II wojny światowej Łódź była rekordzistką wśród polskich miast z największą liczbą działających kin.
Czytaj również: Wyjątkowe kino na każdym rogu. Pamiętacie taką Łódź?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.