Reklama

Reklama

Kolejny etap budowy Mediateki - między zabytkowymi willami powstaje efektowne, szklane atrium

Opublikowano: czw, 14 sty 2021 01:27
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Trwa remont dwóch zabytkowych willi przy ul. Moniuszki, które już niebawem staną się siedzibą nowoczesnej, wielofunkcyjnej biblioteki.

Na ulicy Moniuszki zaparkował potężny dźwig, który przenosi nad dachami zabytków części konstrukcji szklanego atrium. To kolejny etap budowy Mediateki, do której zaprosimy pierwszych gości na gwiazdkę.

 !reklama!

Mediateka będzie najnowocześniejszą w Łodzi nie tylko biblioteką, ale instytucją kultury w ogóle. Czytelnictwo dzisiaj to nie tylko książki, prasa, publikacje. To również elektroniczne czytniki, dotykowe ekrany, urządzenia mobilne, audiobooki, zasoby wirtualne. To spotkania z autorami, to panele dyskusyjne, wystawy i warsztaty.

- Cały ten program wymaga odpowiednich przestrzeni. Dlatego modernizujemy dwie zabytkowe wille przy ul. Moniuszki. Tutaj XIX wiek i jego piękna architektura spotka się w XXI wiekiem i jego technologiami. Remont obu willi jest mocno zaawansowany. Aby oba budynki połączyć, potrzebujemy łącznika. I budowa weszła właśnie z kluczową fazę budowy tego elementu. Części konstrukcyjne łącznika są już na terenie budowy i dźwig, który Państwo widzą będzie pomagał sukcesywnie montować je między willami. Na tej konstrukcji zostaną zamontowane szklane panele i ten etap prac rozpocznie się, kiedy temperatura będzie wystarczająco wysoka mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.

Budowa Mediateki wkroczyła w zaawansowaną fazę, co pozwoli na kontynuowanie prac w mniej sprzyjających warunkach pogodowych. Drugi etap remontu rozpocznie się pod koniec wakacji.

- Kończymy prace wykończeniowe przy elewacjach, montujemy wszystkie instalacje i sieci potrzebne do wyposażenia Mediateki w multimedialne urządzenia. Budynki są już podłączone do systemowego ciepła, dzięki czemu możemy bez oglądania się na pogodę komfortowo prowadzić prace wewnątrz budynku. Pod koniec wakacji budynki będą przygotowane na drugie zadanie, czyli montaż wyposażenia. Wtedy będziemy prowadzić prace równolegle z drugim wykonawcą – mówi Tomasz Zagozda, kierownik budowy. 

Budowa szklanego atrium poza tym, że połączy dwa historyczne budynki, powiększy także powierzchnię Mediateki. Powstanie tu przestrzeń do spotkań i rozmów, mocno doświetlona naturalnym światłem dzięki wykorzystanym materiałom; będzie tu działać kawiarnia, pojawią się również wystawy.

Obok, w zabytkowych budynkach, powstaną wielofunkcyjne sale, w tym jedna
z antresolą, pracownie, powierzchnie biurowe, a nawet studio do nagrań lektorskich.
Mediateka będzie też połączona z ogrodem, który znajdzie się na jej zapleczu. 

Wiceprezydent podkreślał, że ma nadzieję, że prace przebiegną terminowo i już na gwiazdkę nowy obiekt zostanie oddany do użytku. 

- Prace budowlane w Mediatece zakończą się jesienią. Mam nadzieję, że jej wyposażanie przebiegnie bez zakłóceń i będziemy mogli na gwiazdkę świętować jej otwarcie. Na tę okoliczność gotowa tez będzie ulica Moniuszki, której remont rozpoczynamy wiosną i kończymy jesienią – mówi Pustelnik.

Źródło: mat. prasowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.