Oddanie wiaduktu na Dąbrowskiego. Mieszkańcy łatwiej dojadą na osiedle?
Miasto poinformowało, że wykonawca zbliża się do ukończenia remontu wiaduktu na ul. Dąbrowskiego. Prace polegały na wzmocnieniu i wyremontowaniu całej konstrukcji wiaduktu łącznie z położeniem nowej jezdni oraz wyremontowaniem schodów. Prawdopodobnie w najbliższych dniach ruch wróci częściowo na nitkę południową, a po stronie północnej odbywać się będzie na całej szerokości.Po wprowadzeniu zmian, znikną ograniczenia ze skrzyżowania ul. Dąbrowskiego i Gojawiczyńskiej, a pojazdy komunikacji miejskiej w Łodzi znów będą zawracać przy ul. Podhalańskiej.Konkretnej daty zmian w organizacji ruchu nie potwierdza jeszcze rzecznik ZDiT, Tomasz Andrzejewski.Na koniec wszystkich prac i pełną przepustowość wiaduktu musimy zaczekać do końca roku. Jak perspektywę pełnego otwarcia drogi komentują okoliczni mieszkańcy?
– Dobrze, że niedługo ruch zostanie puszczony po obu stronach. Przede wszystkim cieszę się, że zmieni się organizacja ruchu na skrzyżowaniu Dąbrowskiego z Gojawiczyńskiej, bo jadąc z osiedla trudno było skręcić w prawo, w kierunku Widzewa. Często dochodziło tam do niebezpiecznych sytuacji – mówi pan Marek Więcek z Dąbrowy.
– Fajnie, że teraz będzie się nam lepiej jeździć – odpowiada od razu pan Andrzej Rylski. – Ale szkoda, że jadąc dalej w kierunku Widzewa mamy jedną z najgorszych dróg w mieście.
Mieszkańcy doceniają nowe możliwości i poprawę dojazdu między Dąbrową a Widzewem. W pytaniach o komunikację z osiedlem wielu z nich podkreśla, że prawdziwą poprawę odczują dopiero po zakończeniu prac na al. Śmigłego-Rydza.
– Cieszę się, że wiadukt niedługo będzie dostępny. Oczywiście to ważna sprawa, ale zdecydowanie bardziej martwi mnie remont na Śmigłego-Rydza, bo to paraliżuje naszą okolicę całkowicie. Cały czas boleję nad tym, że oprócz „dwójki”, inne tramwaje przestały kursować. Jedna opcja powrotu to trochę mało – mówi Monika Kłys, studentka codziennie dojeżdżająca do centrum.
Podobne zdanie miało kilkoro innych mieszkańców, którym zadaliśmy pytanie o koniec remontu estakady.
Zdjęcia wiaduktu wykonane na około miesiąc przed oddaniem całej inwestycji umieściliśmy w naszej galerii.
CZYTAJ TAKŻE >>> Stacja Łódź Dąbrowa: „Korzystanie z dzikich przejść to skracanie sobie drogi do śmierci”
Remont wiaduktu na Dąbrowskiego. Nie uwzględniono potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Jak pisaliśmy wcześniej, w trakcie remontu wiaduktu nie postarano się o dodatkowe udogodnienia dla osób, które korzystają z położonego pod estakadą przystanku kolejowego Łódź-Dąbrowa oraz osób z niepełnosprawnościami czy wózkami dziecięcymi, które chcą dostać się na wiadukt od mieszkalnej strony osiedla. Obszerną relację z kłopotów związanych z poruszaniem się w obrębie wiaduktu nakreślił nam w październiku jeden z mieszkańców osiedla.
– Nie ma możliwości, aby w miarę wygodnie dostać się na stację Łódź-Dąbrowa od strony osiedli. Wszystkie te osoby muszą korzystać ze schodów, bo nie ma żadnej innej legalnej drogi dotarcia na stację. Dostęp jest wyłącznie od strony Dąbrowy przemysłowej – tam przez długość wiaduktu poprowadzono chodnik. Dzięki temu w teorii osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim ma możliwość wjazdu. Niestety duży stopień nachylenia stanowi sporą trudność i na pewno nie wszyscy się na to zdecydują. Od strony mieszkalnej są wyłącznie schody – tłumaczył nam Pan Tadeusz.
O udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami zapytaliśmy wówczas Zarząd Dróg i Transportu, który z ramienia miasta koordynuje remont wiaduktu.
– Prowadzony remont wiaduktu na ul. Dąbrowskiego ma na celu przywrócenie go do stanu pierwotnego i przedłużenie okresu jego użytkowania o kolejne lata. W ramach remontu nie przewidziano budowy nowych elementów wiaduktu w ww. zakresie - otrzymaliśmy w odpowiedzi z Wydziału Komunikacji Społecznej i Legislacji ZDiT.
Obserwacje mieszkańca zebrane w trakcie regularnego korzystania z przystanku Łódź-Dąbrowa obszernie opisujemy w poniższym materiale.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.