Łódzka Dąbrowa odcięta przez remonty
Od soboty 15 października z powodu remontu al. Śmigłego-Rydza na odcinku Przybyszewskiego-Dąbrowskiego mieszkańcy Dąbrowy próbują dostosować się do nowej organizacji ruchu w ich okolicy. Pasy jezdni w kierunku al. Piłsudskiego zostały wyłączone z użytku, a ruch w obu stronach przeniósł się na drugą stronę. Jeszcze przed rozpoczęciem prac doszło do nieprawidłowości. Kilka dni przed startem remontu miasto próbowało załatać dziury na wskazanym odcinku. Niestety po przeprowadzonych naprawach nawierzchnię pokryły kilogramy żwiru, na który uskarżali się kierowcy.
– Wiemy, że do podobnej sytuacji doszło m.in. na ul. Czerwonej, Łagiewnickiej czy skrzyżowaniu Aleksandrowska-Szczecińska. Poraziła nas jednak skala zaniedbania, do której doszło na Śmigłego-Rydza. Widać tam wysypany i kompletnie nieubity żwir. To kolejny dowód na to, w jaki sposób naprawiana jest w Łodzi nawierzchnia – mówi Jarosław Kostrzewa ze Zmotoryzowanych Łodzian.
Sytuacja była zagrożeniem nie tylko dla kierowców samochodów czy motocyklistów, ale również dla rowerzystów. Zanieczyszczenie nawierzchni dostało się również na drogę rowerową wzdłuż alei.
Od rozpoczęcia remontu mieszkańcy muszą wyjeżdżać z domu ze znacznym zapasem czasowym, a powrót w godzinach szczytu wydłuża się nawet dwukrotnie. Korkuje się ul. Dąbrowskiego z jednej strony ograniczona remontowanym wiaduktem, z drugiej zamknięciem pasów ruchu na al. Śmigłego-Rydza. Jadąc ul. Dąbrowskiego w kierunku wiaduktu korki tworzą się już od skrzyżowania z ul. Kilińskiego. Część kierowców wybrała przejazd ulicą Tatrzańską, na której można zauważyć znacznie zwiększony ruch.
– Dąbrowa jest już odizolowana. W sumie powinna ogłosić niepodległość... – brzmiał jeden z podsumowujących sytuację komentarzy w grupie LDZ Zmotoryzowani Łodzianie.
Jeden z taksówkarzy podkreśla, że utrudnienia skumulowały się jak zawsze w jednym momencie.
– Nie ma jak jeździć i pole do manewru cały czas się zawęża. Nie można przejechać Śląską i Lodową, utrudnienia przez remonty wiaduktów na Przybyszewskiego i Dąbrowskiego. Teraz jeszcze korki na Śmigłego, przez co korkuje się też Tatrzańska. Proszę mi pokazać mądrego, który to wymyślił… - mówi nam kierowca taksówki.
Kierowca dodał, że ma nadzieję, że po pierwszym szoku mieszkańcy znajdą alternatywne drogi i sposoby na sprawniejsze dotarcie do centrum – w końcu sytuacja ma utrzymać się przez kolejne miesiące.
Remont Śmigłego-Rydza. Na utrudnienia narzekają pasażerowie MPK Łódź
Przebudowa alei ma duży wpływ na funkcjonowanie komunikacji miejskiej w tej części Łodzi. Od 15 października autobusy MPK Łódź w kierunku Dąbrowy i Widzewa zjeżdżają na Rydza-Śmigłego za Milionową z pasa autobusowo-tramwajowego na jezdnię, a następnie jadą jezdnią ogólną Przybyszewskiego do Tatrzańskiej. Nowe przystanki autobusowe powstały na ul. Tatrzańskiej, przy ul. Zapadłej i Nurta-Kaszyńskiego.Pasażerom nie jest łatwo odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
– Trudno jest mi się w tym rozeznać, bo autobusy odjeżdżają z różnych przystanków. Do niektórych przystanków na Tatrzańskiej mam teraz dalej. Starsze osoby nie przestawią się tak łatwo jak młodzi, dla nas to rewolucja– mówi pani Halina, która na Dąbrowie mieszka od ponad 20 lat.
Przez tworzące się korki na remontowanym odcinku Śmigłego-Rydza dochodzi do nawet kilkudziesięciominutowych opóźnień w kursowaniu autobusów. Pasażerowie szczególnie narzekają na punktualność linii 55 i 70.
Przebudowa odbywa się w ramach programu „Tramwaj dla Łodzi” i obejmie odcinek od Przybyszewskiego do Dąbrowskiego (wraz ze skrzyżowaniem). Zaplanowano remont torowiska, nowe perony tramwajowe, chodniki, infrastrukturę rowerową oraz wymianę nawierzchni jezdni. Wartość inwestycji to 85 632 325,71 zł. Jak przekazywał Urząd Miasta Łodzi, na realizację remontu przeznaczono 10 miesięcy.
SPRAWDŹ >>> Mniej kursów przez zwolnienia lekarskie w MPK Łódź. Chorują tylko kierowcy łódzkiego przewoźnika?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.