Reklama

Reklama

Kontrole drogowe. Będą mandaty za nietrzymanie rąk na kierownicy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kontrole drogowe. Będą mandaty za nietrzymanie rąk na kierownicy  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od 7 listopada wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących kontroli drogowej. Odtąd policjanci mogą prowadzić kontrolę niemal we wszystkich miejscach, a kierowcy będą karani mandatami za niewykonanie poleceń funkcjonariusza. 

Reklama

Zmiany w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego wchodzą w życie 7 listopada. Choć większość znajdujących się w nim zapisów nie została zmieniona, to jednak pojawiło się kilka nowych, istotnych rozwiązań, które mają doprecyzować dotychczasowe procedury działania policji.

Najważniejszą zmianą jest możliwość prowadzenia przez policjantów kontroli “w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego”. Co to oznacza w praktyce? Od 7 listopada będziemy mogli spotkać radiowóz stojący np. na chodniku lub na jezdni, gdzie obowiązuje zakaz postoju. Co ważne, dotyczy to pojazdów oznakowanych i nieoznakowanych. Dzięki zmianom w prawie funkcjonariusze nie będą już w takich przypadkach łamać przepisów.

Kolejną zmianą jest możliwość nakładania na kierowców mandatów, jeśli ci nie będą stosować się do poleceń funkcjonariusza. Dotyczyć do może np. polecenia trzymania rąk na kierownicy lub zakazu opuszczania pojazdu. Jeśli zachowanie kierowcy zostanie uznane przez policjanta za niezastosowanie się do jego poleceń, funkcjonariusz będzie miał możliwość nałożenia na niego mandatu w wysokości 500 złotych.

Nowe przepisy rozszerzają również katalog możliwości, w których kierowca może wsiąść do radiowozu. Dotycz to sytuacji, kiedy np. kierowca będzie chciał zapłacić za mandat kartą płatniczą.

Dodatkowymi zmianami są: brak konieczności legitymowania się policjanta w mundurze każdemu kontrolowanemu kierowcy w przypadku tzw. szybkich testów trzeźwości oraz możliwość zerwania plomby w pojeździe przewożącym odpady, jeśli kontrolujący uzna, że istnieją ku temu mocne przesłanki.

Trzeba pamiętać, że również od 7 listopada wchodzą w życie przepisy dotyczące “korytarzy życia” oraz jazdy na “suwak”. Więcej o tych dwóch ostatnich rozwiązaniach w artykule poniżej.

Źródło: Policja

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy