Reklama

Reklama

Koronawirus Łódź. Restauracje tylko dla zaszczepionych? Przedstawiciele lokalnej gastronomii mają wątpliwości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Koronawirus Łódź. Restauracje tylko dla zaszczepionych? Przedstawiciele lokalnej gastronomii mają wątpliwości  - Zdjęcie główne

Jaki los czeka gastronomię w kolejnych miesiącach? Rozważane są różne pomysły, m.in. wstęp do restauracji tylko dla osób posiadających paszport covidowy (fot. Aga Szynk - Redakcja TuŁódź) |wiadomości łódzkie | Łódź | TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Koronawirus Łódź. Jak zdradził Główny Inspektor Sanitarny, obecnie w polskim rządzie omawiane są różne scenariusze, mające na celu zachęcenie Polaków do szczepień. Mówi się o zastosowaniu zasad, wdrożonych w innych krajach np. Francji. Chodzi o zakaz wejścia do restauracji bez ważnego paszportu covidowego. Co na to łódzkie środowisko gastronomiczne?

Reklama

Koronawirus Łódź. Nie można wykluczyć scenariusza wprowadzenia obowiązkowych paszportów covidowych m.in. w restauracjach

!reklama! 

Ministerstwo Zdrowia wraz z Radą Medyczną analizuje sytuację epidemiczną w kraju oraz scenariusze, których możemy być świadkami w najbliższych miesiącach. Prowadzone są działania promocyjne, mające na celu przekonanie osób do szczepień, choć w Polsce szczepienia nie są obowiązkowe. 

- Wszystkie szczepionki chronią nas przed mutacjami koronawirusa. W świetle rozmów ze specjalistami uważam, że jest to kwestia indywidualna i wynika z tego, jak nasz organizm zareaguje na szczepionkę. Żadna szczepionka nie chroni nas w 100%, ale dają nam one niemal pewność tego, że jak już się zakazimy, to przejdziemy przez to łagodnie - mówi Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

Nie wykluczone, że w Polsce zostaną wdrożone takie zasady, mające ochronić osoby zaszczepione, przed potencjalnym zagrożeniem związanym z kontaktem z osobami, które nie poddały się szczepieniu. Mowa między innymi o obostrzeniach obowiązujących na przykład we Francji, a więc o zakazie wejścia do restauracji czy muzeum bez ważnego paszportu covidowego.

Polecamy: Koronawirus Łódź. Wariant Delta wkracza do Polski. A zaszczepionych ciągle za mało!

Koronawirus Łódź. Jak do pomysłu odnosi się łódzkie środowisko gastronomiczne?  

Ponieważ władze biorą pod uwagę wariant, w którym wstęp do restauracji mają wyłącznie osoby posiadające paszport covidowy, postanowiliśmy spytać okolicznych restauratorów, jak oni zapatrują się na perspektywę takich zmian.

- Jestem osobą prowadzącą restaurację, a nie mundurowym czy policjantem. Nie widzę możliwości sprawdzania pod tym kątem osób wchodzących do restauracji. Nie do końca rozumiem, w jaki sposób miałoby to działać. Byłaby to również dyskryminacja osób, które nie chcą się zaszczepić. To tak, jakbyśmy dyskryminowali osoby, które nie chcą zaszczepić się na zwykłą grypę – mówi szef kuchni i właściciel restauracji z Aleksandrowa Łódzkiego.

Wśród naszych rozmówców pojawił się również wątek niechęci do tworzenia kolejnych podziałów społecznych.

- Chyba wszystko zależy od tego, jak rozwinie się sytuacja epidemiczna. Wiem, że w niektórych krajach zachodnich takie rozwiązania obowiązują. Decyzja o zaszczepieniu jest jednak decyzją indywidualną i każdy podejmuje ją sam. Poza tym, byłby to kolejny powód do podziału społeczeństwa i kłótni, które nikomu nie wyjdą na dobre. Mam nadzieję, że jednak do tego wszystkiego po prostu nie dojdzie – argumentował właściciel restauracji zlokalizowanej przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi.

W województwie łódzkim jedną dawką zaszczepionych jest około 2 mln osób, pełną dawkę przyjęło jedynie około 900 tysięcy. To raptem 38% społeczności naszego regionu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy