Reklama

Reklama

Koty, gołębie, pingwiny i wyjątkowa przestrzeń – wszystko na kartach Bałuckiego Kalendarza. Zobaczcie sami [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Popularność zdobył już w pierwszej edycji i od tamtego czasu powstaje nieprzerwanie. Bałucki Kalendarz to świetna promocja dla najstarszej łódzkiej dzielnicy – ta, na jego kartach, pokazuje swoje różnorodne, często nieoczywiste oblicza. To już siódma edycja oryginalnego Kalendarza wypełnionego zdjęciami Bałut. Jeśli chcecie by ozdobił Waszą przestrzeń, przeczytajcie, jak można go zdobyć.

Reklama

Bałucki Kalendarz 2023. Kolejna edycja już dostępna 

Sympatia do najstarszej dzielnicy Łodzi była inspiracją do wydania pierwszego Bałuckiego Kalendarza. Od 2016 roku za jego pomysłem i realizacją stoi Radosław „Redman” Stępień – Bałuciarz z krwi i kości, społecznik, fotograf, pasjonat łódzkich kamienic, zapomnianych architektonicznych perełek i charakterystycznej pofabrycznej zabudowy. Założyciel fanpage'y: Redman Urban Explorer (miejsca opuszczone) oraz Radek Redman Stępień (tajemnice Łodzi, klatki schodowe, zakamarki, łódzkie kamienice).

Od pierwszej edycji inicjatywa przypadła do gustu miłośnikom Bałut. Chętnych na kalendarz jest wielu i nie mieszkają wyłącznie w Łodzi.

–  Pierwsza edycja była wielkim promocyjnym sukcesem – wtedy Kalendarz trafił na wszystkie kontynenty. W końcu Bałuciarze mieszkają na całym świecie i tęsknią za swoją rodzinną dzielnicą. Wiele osób zainteresowanych naszym kalendarzem to również pasjonaci fotografii i dziwnych, niespotykanych miejsc, których na Bałutach jest pełno – mówi Radosław „Redman” Stępień. 

Autorkami tegorocznego kalendarza są również Marta Wasilewska – urodzona w Warszawie, ale łodzianka z wyboru. Prelegentka 4. edycji Festiwalu Eksploracji Miejskiej oraz drugiej edycji Festiwalu Detalu Architektonicznego Detalfest. Prowadzi fanpage Sensitivaphoto na facebooku oraz "sensitiva84" na instagramie. Wśród twórców Kalendarza w tym roku zadebiutowała mieszkanka Bałut Monika Janiszewska. Fotografka uwielbia budynki w ich oryginalnym stanie oraz gdy ma możliwość uchwycić w kadrze kota. Brała udział w dwóch edycjach wystawy grupy Łódzki Hyde Park, została również zaproszona do zilustrowania swoimi zdjęciami antologii opowiadań pod tytułem "Magiczna Łódź". Prowadzi stronę Bramologia łódzka na Facebooku oraz profil "Bramologia.i.urbexografia" na Instagramie.

– Każda z osób, która tworzyła Kalendarz, ma swój styl i zwraca uwagę na inne rzeczy. Wszyscy natomiast lubimy fotografować zwierzęta w przestrzeni  miejskiej – głównie koty i gołębie. Tworzą fajny kontrast z bałucką tkanką miejską. Skupiliśmy się również na miejscach i elementach, na które być może w pierwszym odruchu mieszkańcy nie zwróciliby większej uwagi. My doszukujemy się w nich charakterystycznych bałuckich "smaczków" i chcemy podkrślić je na zdjęciu – tłumaczy społecznik. 

Bałucki Kalendarz 2023 został wydany w formacie A3. Jego koszt to niezmiennie 45 zł. Zamówienia na Kalendarz można składać pod adresem baluckikalendarz@gmail.com.

Wyjątkowe zdjęcia, które znalazły się w Kalendarzu na 2023 rok, umieściliśmy w naszej galerii. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy