reklama
reklama

Kredyty i mieszkania coraz droższe. Niektórzy łodzianie rezygnują z własnego "m"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Kredyty i mieszkania coraz droższe. Niektórzy łodzianie rezygnują z własnego "m" - Zdjęcie główne

Wielu łodzian marzy o własnym mieszkaniu. W obliczu rosnących stóp procentowych nie każdego na nie stać | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wzrosły stopy procentowe, a co za tym idzie kredyty. Eksperci szacują, że będzie jeszcze drożej. Czy sytuacja na rynku odstrasza łodzian przed zakupem własnego mieszkania?
reklama

Stopy procentowe coraz wyższe, a kredyty droższe

Jeszcze we wrześniu stopa referencyjna NBP wynosiła 0,1%, w grudniu już 1,75%. W styczniu Rada Polityki Pieniężnej zaserwowała kolejną podwyżkę do poziomu 2,25%. Przełożyło się to na notowania WIBOR-u, od którego zależy wysokość kredytów hipotecznych. WIBOR w wersji trzymiesięcznej zwiększył się z 0,24% do 2,77%. 

- Póki co moja miesięczna rata wzrosła o 200 złotych, a ma być jeszcze drożej - mówi pan Maciej, który mieszkanie na łódzkim Śródmieściu kupił ponad 2 lata temu. - Jeśli doliczyć do tego inne podwyżki, to portfel robi się coraz chudszy.

Wyższe stopy procentowe to również niższa zdolność kredytowa.

- Mam w tej chwili klientkę, która jest na granicy zdolności. Zależy jej na tym, by kupić własne mieszkanie. Rynek wynajmu mieszkań również się zmienił, jest drożej. Wiele osób wychodzi z założenia, że lepiej płacić ratę kredytu niż odstępne plus opłaty obcej osobie - mówi Łukasz Kajak, ekspert kredytowy z Łodzi. - Pod koniec ubiegłego roku miałem też klientkę, która miała zdolność kredytową na styk. Baliśmy się, że w nowym roku sytuacja zmieni się na jej niekorzyść. Okazało się na szczęście, że otrzymała premię roczną. Wkrótce finalizujemy sprawę.

Łodzianie rezygnują z własnego mieszkania?

Niektórzy, w związku z podwyżką stóp procentowych, rezygnują z zakupu mieszkania.

- To zwykle osoby o wysokich dochodach, które nie mają żadnego przymusu - dodaje Łukasz Kajak. - Choć jest też część klientów, która nie patrzy na sytuację na rynku. Nie odstraszają ich ani rosnące ceny mieszkań, ani wysokie koszty kredytów.

Ceny mieszkań w Łodzi również szaleją. Około 10 tys. zł za metr kwadratowy od dewelopera przestaje dziwić, a wiadomo mieszkanie, kupione na rynku pierwotnym trzeba jeszcze wykończyć. Ceny materiałów i usług budowlanych także poszły w górę.

Eksperci podkreślają, że to nie ostatnie podwyżki stóp procentowych. 

- Do końca roku może to być kolejny punkt procentowy - dodaje Łukasz Kajak.

Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej 8 lutego. Jeden z członków w rozmowie z eGospodarce.pl dał nadzieję na to, że od podwyżek stóp odpoczniemy.

"Być może warto podczas posiedzenia RPP w lutym tego roku podjąć decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie" - zastanawia się Eryk Łon w artykule opublikowanym w portalu wGospodarce.pl.

Niektórzy wieszczą jednak, że do końca 2022 r. stopy procentowe zbliżą się do 4%. Jak donosi Money.pl, poziom 4-5% oznaczać będzie katastrofę. Raty się podwoją, a ludzie mogą nie mieć środków na spłatę kredytów.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama