KROKE na koncercie w Łodzi
W ramach Gali Finałowej X Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu, wystąpi na scenie Teatru Jaracza w Łodzi znakomity, legendarny już, zespół KROKE.!reklama!
KROKE (w języku jidysz: Kraków) powstał w 1992 roku . Stworzyła go trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Będąc absolwentami krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również artystami poszukującymi, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony był głównie z twórczością klezmerską, choć oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspiracje także z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają swoje dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób KROKE tworzy własny, unikalny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl.
W klubach krakowskiego Kazimierza
KROKE to także jeden z pierwszych zespołów, który wyszedł ze swoją muzyką do publiczności. Muzyków można było spotkać na ulicach i w klubach krakowskiego Kazimierza, niegdyś żydowskiej części miasta. Grali kompozycje dla jednych całkiem nieznane, w innych często budzące wspomnienie świata, który dawno odszedł w zapomnienie. To właśnie tam po raz pierwszy można też było usłyszeć utwory, które w 1993 roku ukazały się na pierwszej, wydanej własnym nakładem kasecie zespołu.
Niesamowita historia
Do „Ariela”, w którym często koncertowało KROKE, zawitała któregoś dnia Kate Capshaw, żona Stevena Spielberga, który był wówczas w Krakowie realizując film Lista Schindlera. Pewnego wieczoru na koncert zabrała męża... Reżyser natychmiast docenił ogromny talent KROKE i zaprosił grupę do Jerozolimy na występ w trakcie uroczystości Survivors Reunion, zorganizowanej dla ocalałych z listy Oskara Schindlera. To był niesamowity moment, od którego wszystko stało się głębsze…
„Wtedy tak naprawdę zespół się narodził. Dostaliśmy od tych ludzi – niektórzy z nich byli klezmerami – pewnego rodzaju muzyczne błogosławieństwo" – wspominają dziś muzycy.
Jednak to był dopiero początek wielkiej przygody, ponieważ Spielberg przesłał kasetę KROKE Peterowi Gabrielowi, który w 1997 roku zaprosił zespół do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Publiczność nie tylko gorąco przyjęła sam koncert, ale też i debiutancką płytę Trio. Spotkanie to zaowocowało wspólnymi nagraniami w Real World Studios. Fragmenty tamtej sesji zostały później wykorzystane przez Gabriela na płycie Long Walk Home stanowiącej ścieżkę dźwiękową do filmu Rabbit – Proof Fence.
Efekty poszukiwań muzycznych
W 1997 roku ukazał się kolejny album zespołu – Eden. Tym razem tradycyjne klezmerskie motywy w połączeniu ze współczesną wrażliwością muzyczną zyskały nową, bardziej intensywną barwę. Od tamtej pory KROKE coraz chętniej – ale jednocześnie też bez odcinania się od tradycyjnych źródeł klezmerskich – sięgało do wzorców sefardyjskich i arabskich. Efektem takich poszukiwań stała się płyta Sounds Of The Vanishing World – nastrojowe świadectwo ewolucji KROKE oraz zdolności muzyków do kreowania własnego stylu. Dowodem słuszności artystycznych decyzji członków zespołu było uhonorowanie KROKE prestiżową nagrodą – Preis der Deutsche Schalplattenkritik za rok 2000.Latem 2001 roku, w trakcie występów w Kornwalii, doszło do pierwszego spotkania KROKE z Nigelem Kennedym. Artysta wykazał natychmiastową gotowość do współpracy, a jej zwieńczeniem stało się wydanie wspólnej płyty East Meets East w 2003 roku. KROKE otrzymało również nominację do nagrody BBC Radio 3 w kategorii „World music”, a współpraca z Nigelem Kennedym przerodziła się w serię entuzjastycznie przyjmowanych na wielu europejskich festiwalach koncertów. W tamtym czasie ukazała się także kolejna autorska płyta – Ten Pieces To Save The World. Melodyjny, klimatyczny album, który uplasował się na drugim miejscu europejskiej listy World Music Charts i stanowił zwieńczenie wówczas już 10 lat istnienia KROKE. W 2004 roku nagrał kolejną płytę koncertową – Quartet – Live At Home, w studiu S-5 Radia Kraków z udziałem krakowskiego perkusisty jazzowego Tomasza Grochota, który jeszcze przez kilka kolejnych sezonów występował z zespołem.
Rok później grupa rozpoczęła z kolei współpracę z Edytą Geppert i Krzysztofem Herdzinem nad nowym projektem, zamykającym się w albumie Śpiewam życie. Krążek osiągnął ostatecznie status Złotej Płyty, zaś zespół koncertował równolegle w Polsce i w Niemczech z orkiestrą Sinfonia Baltica oraz programem KROKE – symfonicznie w aranżacjach i pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza.
W 2006 roku utwór The Secrets of The Life Tree w wykonaniu KROKE znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha Inland Empire, a rok później, z okazji 15. rocznicy powstania zespołu, KROKE wydało kolejny studyjny album Seventh Trip – stanowiący energetyczną podróż po orientalnych szlakach muzycznych
Kolejna dekada
W latach 2010 – 2012 zespół koncertował m.in. wspólnie z norweską grupą Tindra oraz z hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem i wystąpił na Polish Weekend in Southbank Centre w Londynie u boku Nigela Kennedy’ego. W 2011 roku KROKE z Mają Sikorowską (śpiew), Sławkiem Berny (instrumenty perkusyjne) nagrali wspólnie dwanaście pełnych emocji i impresji greckich pieśni. Powstała w ten sposób znakomita płyta Avra. To także współpraca koncertowa z mongolską wokalistką Urną Chahar-Tugchi, Krzysztofem Herdzinem i Anną Marią Jopek, która pojawiła się na nagranym z orkiestrą Sinfonietta Cracovia albumie zespołu pt. “Feelharmony” (uhonorowanego złotą płytą).W roku 2014 kolejna płyta "Ten", która natychmiast otrzymała status złotej oraz była nominowana do nagrody muzycznej Fryderyki 2015. Rozwój współpracy z Anną Marią Jopek zaowocował utworem "Psalmia", który ukazał się na wspomnianym albumie. W kolejnych latach powstał też niecodzienny projekt. "Kabaret Śmierci” (efekt współpracy z polskim reżyserem Andrzejem Celińskim przy jego projekcie traktującym o protagonistach kultury i rozrywki w nazistowskich obozach koncentracyjnych).
Ćwierć wieku z zespołem
Rok 2017 z kolei, to przede wszystkim obchody 25-lecia istnienia zespołu oraz premiera nowego albumu "Traveller", który ukazał się w marcu.Jak mówią muzycy: Kroke od 25-ciu lat jest podróżnikiem, który nie tylko czerpie radość z wypraw, ale również wyciąga z nich naukę dla siebie i stara się nią dzielić z innymi. Zapraszamy więc do podróżowania po ćwierćwiecznym doświadczeniu muzycznych przestrzeni KROKE słuchając naszej nowej płyty "Traveller".
Z okazji celebracji 25-lecia ukazał się też dwupłytowy album „25 The Best Of” z najważniejszymi utworami z całego okresu działalności zespołu, zaś nakładem wydawnictwa Świat Książki wydana została także bogato ilustrowana książka ze zdjęciami archiwalnymi Kroke i rozmowami z artystami – „Poza Dźwiękami“ autorstwa Joanny Laprus-Mikulskiej.
"Klezmerzy przede wszystkim improwizowali. Improwizacja w muzyce KROKE pojawia się od początku i jest do dziś jej najważniejszym elementem. Nasza improwizacja to pewnego rodzaju portal, przez który światy naszych dusz wędrują prosto do tych, którzy chcą te światy poznawać" – wyjaśniają muzycy.
Więcej informacji o zespole KROKE znajduje się na stronie wydarzenia.
Źródło: Teatr Jaracza w Łodzi
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.