reklama
reklama

„Krwawa niedziela” na Wołyniu. Władze Łodzi uczciły pamięć zamordowanych Polaków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Krwawa niedziela” na Wołyniu. Władze Łodzi uczciły pamięć zamordowanych Polaków - Zdjęcie główne

„Krwawa niedziela” na Wołyniu. Władze Łodzi uczciły pamięć zamordowanych Polaków (fot. UMŁ)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźNarodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 11 lipca w rocznicę tzw. „krwawej niedzieli”. Wtedy, w 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) na Wołyniu rozpoczęła na masową skalę mordowanie ludności polskiej - napadnięto na 99 miejscowości.
reklama

„Krwawa niedziela” na Wołyniu. Władze Łodzi uczciły pamięć zamordowanych Polaków

Przedstawiciele władz miejskich: wiceprezydent Adam Wieczorek i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski oraz Bartosz Bijak z IPN złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą te wydarzenia, wmurowaną w fasadę kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego przy  ul. Piotrkowskiej 2.

!reklama!

- Rzeź wołyńska to krwawiąca rana na stosunkach polsko-ukraińskich, jesteśmy dzisiaj tutaj po to, by oddać hołd pomordowanym. Palone wioski, 100 tys. zabitych to bilans akcji zorganizowanego ludobójstwa. Mam nadzieję, że mimo przeszkód, dojdziemy do prawdy, ponieważ tylko ona jest warunkiem pełnego pojednania – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.   

reklama

- Dla mnie jest to data symboliczna – tego dnia oddaje się hołd wszystkim ofiarom tzw. antypolskiej akcji UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii), która rozpoczęła się 9 lutego 1943 r., a zakończyła 18 maja 1945 r. Od Parośli do Borodycy – to pasmo krwawych napadów na polskie wioski, których kulminacja nastąpiła właśnie 11 lipca 1943 r. Potem były kolejne masakry: lipiec–sierpień 1943 r. to najbardziej krwawe miesiące antypolskiej akcji UPA. Co ważne, kulminacja napadów 11 lipca od dawna jest dla historyków dowodem, że etniczne czystki miały zorganizowany charakter – mówi historyk prof. Grzegorz Motyka znawcy stosunków polsko – ukraińskich.

Odpowiedzialnymi za wydanie rozkazu mordowania Polaków byli: pułkownik Dmytro Klaczkiwski i generał Roman Szuchewycz – wysokiej rangi dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (A.J.)

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama