„Krzysztof Zanussi. Zależy, jak się patrzy”. Wernisaż wystawy w EC1
Krzysztof Zanussi to jeden z najwybitniejszych twórców kina europejskiego. Autor takich dzieł jak „Struktura kryształu”, „Iluminacja”, „Barwy ochronne” czy „Rok spokojnego słońca”, zyskał uznanie nie tylko jako reżyser, ale także scenarzysta, producent i wieloletni szef Zespołu Filmowego „Tor”. Jest również cenionym wykładowcą, kosmopolitą i orędownikiem uniwersalnych wartości.21 listopada w Narodowym Centrum Kultury Filmowej otwarto wystawę czasową „Krzysztof Zanussi. Zależy, jak się patrzy”, przygotowaną z okazji 85. urodzin tytułowego reżysera i scenarzysty. Sam Jubilat był jej gościem, a wraz z nim pojawili się jego najbliżsi przyjaciele i wieloletni współpracownicy.
Uczestnicy mogli premierowo zobaczyć wystawę-opowieść o życiu i twórczości wybitnego artysty. Wszyscy ci, którzy nie mogli wziąć udziału w wernisażu, będą mieli okazję zobaczyć wystawę do 2 marca 2025 roku w NCKF przy ul. Targowej 1/3 w Łodzi.
Dyrektor NCKF w Łodzi, Rafał Syska.
– Nie ma w Polsce drugiego takiego reżysera, który z taką lekkością porusza się po naukach ścisłych, teorii względności. Który tak zachwyca erudycją, kulturą słowa, kosmpolitycznością, który tak cierpliwie opowiada, propaguje, objaśnia. Ma niezwykły dar słuchania innych. (...) Zanussi należy do wielkich humanistów współczesnego kina. Łapie bohatera w chwilach zwątpienia, każe mu się konfrontować z sytuacjami granicznymi. Nieustannie kusi, często uśmierca, ale jeszcze częściej pozwala pokonać zło przypisanym nam potencjale dobra
– mówił podczas wernisażu dyrektor NCKF, Rafał Syska.
Złożył również podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do efektu wystawy, a także współpracownikom reżysera i samemu Krzysztofowi Zanussiemu.
– Dziękuję państwu wszystkim przyjaciołom, współpracownikom Krzysztofa Zanussiego, że uczestniczycie Dziękuję też i samemu Krzysztofowi Zanussiemu za talent, cierpliwość, pracowitość, ogromne zaufanie dla nas i za te wszystkie wspaniałe filmy, dzięki którym wszyscy tu jesteśmy
– dodał.
Małgorzata Moskwa-Wodnicka na wernisażu wystawy „Krzysztof Zanussi. Zależy, jak się patrzy”.
Na wernisażu wystawy pojawiły się również przedstawiciele władz miasta – Małgorzata Moskwa-Wodnicka i Bartosz Domaszewicz. Jednym z gości był także Grzegorz Łoszewski, polski scenarzysta, obecnie też Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
– Miałam dzisiaj ten zaszczyt, żeby chociaż przez moment z wyjątkowym gościem-artystą, panem Krzysztofem, porozmawiać. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Cenię pana serdeczność, otwartość i to, że w swoich filmach cały czas przekazuje pan idee i wartości. Mówi pan, że po to właśnie jest, żeby realizować swoją misję. (...) Nie każdy artysta znajdzie dla nas czas. Bardzo się cieszę, że to właśnie w Łodzi filmowej powstała ta wyjątkowa wystawa. Też z tego, że artysta podzielił się z nami wątkami ze swojego życia prywatnego, co jest niezwykle rzadkie
– mówiła Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.
Grzegorz Łoszewski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, na wernisażu wystawy „Krzysztof Zanussi. Zależy, jak się patrzy”.
– Zrobić film o tym, co widzimy, to nie jest sztuka. Sztuką jest zrobić film o tym, co jest dla nas niewidzialne. Krzysztof Zanussi jest nie tylko mistrzem w tej dziedzinie, ale myślę też, że jest jednym z niewielu, których zapamięta historia. Filmy to nie jest ten rodzaj twórczości, który się nie starzeje – starzeje się tak, jak każda nasza twórczość. Myślę, że filmy Krzysztofa Zanussiego nas "przeżyją"
– powiedział Grzegorz Łoszewski.
Krzysztof Zanussi w NCKF w Łodzi. Nieznane archiwa mistrza kina
Wystawa „Krzysztof Zanussi. Zależy, jak się patrzy” podzielona została na kilka sekcji tematycznych, które ukazują zarówno kulisy pracy twórczej, jak i prywatne życie reżysera. Zwiedzający będą mieli unikalną okazję zapoznania się z materiałami, które dotąd nie były publicznie udostępniane, w tym oryginalnymi scenariuszami, dokumentami produkcyjnymi i fotografiami z planów filmowych.Ekspozycja pozwala na prześledzenie procesu twórczego – od wstępnych koncepcji, przez realizację, aż po premierowe pokazy i reakcje krytyków czy widzów. Na wystawie nie brakuje też nowoczesnych form prezentacji, takich jak multimedialne mappingi i wideoeseje, które przybliżą odwiedzającym NCKF filozoficzne i estetyczne aspekty twórczości Krzysztofa Zanussiego. Szczególnym elementem wystawy są materiały związane z cenzurą, która w czasach PRL była wyzwaniem dla artysty dążącego do zachowania niezależności twórczej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.