reklama
reklama

Kształcenie zdalne w Politechnice Łódzkiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kształcenie zdalne w Politechnice Łódzkiej - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Politechnika Łódzka to jeden z krajowych prekursorów w tworzeniu narzędzi informatycznych. Uczelnia wykorzystuje technologie zdalnego kształcenia i pracy zdalnej pracowników, dlatego nauczanie przez internet odbywa się bardzo sprawnie.
reklama

 - Na potrzeby dynamicznego rozwoju technologii kształcenia na odległość powołaliśmy Centrum E-Learningu Politechniki Łódzkiej oraz Uczelniane Centrum Informatyczne. Dziś, gdy praca dydaktyczna w przeważającej mierze przeniosła się do wirtualnego środowiska jednostki te pracują prawie non stop, służąc merytorycznym i technicznym wsparciem dla pracowników uczelni. Politechnika Łódzka uznawana za jedną z uczelni wiodących we wdrażaniu technologii zdalnego nauczania w Polsce wdrożyła platformę wirtualnego kampusu WIKAMP, zbudowaną przez naszą uczelnię 10 lat temu i stale rozwijaną, od dwóch lat mamy uruchomioną własną platformę Webinariów , a od pól roku wdrożone usługi chmurowe i narzędzia pracy grupowej Microsoft Cloud. Te kompleksowe narzędzia są dostępne dla całej uczelni oraz wszystkich form kształcenia - mówi rektor PŁ prof. Sławomir Wiak.

!reklama!

Platforma WIKAMP to narzędzie do zdalnego prowadzenia wykładów i ćwiczeń oraz wymiany informacji między studentami a wykładowcami. Dodatkowo platforma wspiera także procesy zarządzania uczelnią i prowadzenia prac naukowo-badawczych. WIKAMP może jednocześnie obsłużyć aż 25.000 użytkowników, a w ubiegłym tygodniu w szczytowym momencie korzystało z niej 7.500 użytkowników.

- Webinaria Politechniki Łódzkiej to platforma komunikacyjna oferująca możliwość tworzenia wirtualnych sal konferencyjnych, wykładowych i seminaryjnych. Umożliwia uczestnikom, zalogowanie się z dowolnego miejsca na świecie i sprawne zorganizowanie spotkania, szkolenia, wykładu czy prezentacji online. Partnerem technologicznym Politechniki Łódzkiej w tym przedsięwzięciu jest platforma ClickMeeting, spółka z 100% kapitałem polskim. Platforma wraz z „wtyczką” WIKAMP przygotowaną przez Centrum E-Learningu Politechniki Łódzkiej jest kompleksowym rozwiązaniem dla każdej uczelni, chcącej przeprowadzać́ efektywne zajęcia online dla studentów – dodaje rektor prof. Wiak.

- Platforma webinariów Politechniki Łódzkiej udostępnia aktualnie 36 webpokoi. Pojemność sal webinaryjnych to 4,5 tys. studentów. Według danych, w zeszłym tygodniu odbyło się 700 zdalnych wykładów, średnio w ciągu dnia odbywa się 140 takich wykładów. W jednym z wykładów uczestniczyło jednocześnie aż 490 studentów! Natomiast w szczytowym momencie w webinariach, jednego dnia, uczestniczyło 2355 studentów jednocześnie. Także w ostatnim tygodniu wprowadzono ponad tysiąc nowych kursów. Zajęcia, w zależności od decyzji prowadzącego, mogą być rejestrowane i publikowane dla wybranej grupy na platformie WIKAMP - informuje dr inż. Rafał Grzybowski, dyrektor Uczelnianego Centrum Informatycznego uczelni.

Platforma obsługuje jednocześnie ogólnopolski projekt „Centrum Mistrzostwa Informatycznego” w ramach Grantu z Ministerstwa Cyfryzacji.

 - Nasza propozycja obejmuje udostępnienie opracowanej przez Politechnikę Łódzką technologii innym uczelniom wyższym. W ramach projektu CMI korzystają już z niej AGH, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Wrocławska. Ofertę wsparcia innych uczelni złożyliśmy do MNiSW - mówi rektor prof. Wiak.

Uzupełnieniem platform Politechniki Łódzkiej są także usługi chmurowe Microsoft z których korzysta także Uniwersytet Łódzki. Microsoft Teams rozszerzyło komunikację zdalną o możliwość organizacji do 1000 jednoczesnych video-spotkań konsultacyjnych i projektowych w grupach do 15 osób.

- W ubiegłym tygodniu odbyło się aż 8 tys. konferencji przy wykorzystaniu usługi Teams, średnio dziennie odbywa się ich około tysiąca. Ponadto istnieje możliwość wspólnej pracy grup studenckich nad dokumentem przy jednoczesnej asyście videokonferencji oraz uruchamiania wirtualnych laboratoriów komputerowych dzięki usłudze Azure Labs - zaznacza dr inż. Rafał Grzybowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama