reklama
reklama

Fatalny stan ścieżek przed najdroższym dworcem w Polsce? Znalezienie właściciela to nie lada wyzwanie [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Śliwiński

Fatalny stan ścieżek przed najdroższym dworcem w Polsce? Znalezienie właściciela to nie lada wyzwanie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

dojście do dworca Łódź Fabryczna | foto Tomasz Śliwiński

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Łódź Mają być bezpieczne, równe i przede wszystkim ułatwiać przemieszczanie się po mieście osobom niedowidzącym. W rzeczywistości są zaniedbane, połamane, a nawet z brakującymi elementami – tak prezentują się ścieżki dotykowe przed dworce Łódź Fabryczna, największym, najdroższym i najnowocześniejszym tego typu obiekcie w Polsce.
reklama

Poruszanie się osób niepełnosprawnych po mieście to spore wyzwanie.

Czy tak powinna wyglądać architektura dla osób niepełnosprawnych w centrum Łodzi?

Bariery zarówno architektoniczne, jak i logistyczne są na tyle trudne, że nie kiedy nawet graniczą z bezpieczeństwem. 

W poruszaniu się po Łodzi utrudnieniem są np. wysokopodłogowe tramwaje, nierówne chodniki czy brak spójności takiego oznakowania z drogami prowadzącymi np. na placu Wolności, gdzie ścieżki prowadzą wprost na ścianę – zapytanie w tej sprawie wysłaliśmy do Zarządu Inwestycji Miejskich.

-  Wykonawca deklaruje, że oznakowanie dla osób niewidomych na placu Wolności zostanie poprawione

- zapewnia Małgorzata Loeffler, rzeczniczka Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Brak odpowiedniego zadbania o wygląd i użyteczność ścieżek dotykowych dla osób niepełnosprawnych znajdziemy także przed łódzkim dworcem Fabrycznym, od strony pl. Sałacińskiego. Kafelki są nie tylko połamane i w wielu miejscach ich brakuje, ale w kilku miejscach zamiast płytki znajdziemy ziemię.

Tak wygląda dojście dla osób niepełnosprawnych do dworca Łódź Fabryczna

Czy właśnie tak powinno wyglądać bezpieczne prowadzenie do dworca Łódź Fabryczna?

- Prezentowane zdjęcia pokazują, ze coś co ma pomagać w samodzielnym, bezpiecznym przemieszczaniu się osobom niewidomym staje się dla nich groźną pułapką

- ocenia Jolanta Łyszkowicz, wychowawca dziennego domu pobytu Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Poszukiwanie właściciela, który mógłby to naprawić rozpoczęliśmy od PKP PLK, czyli obecnego zarządcy dworca Łódź Fabryczna.

Jak poinformował nas Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP PLK teren ten należy do Urzędu Miasta Łodzi, a dokładniej sprawą powinien zająć się Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi.

- Za likwidację uszkodzeń ścieżki naprowadzającej dla osób niewidzących i niedowidzących przed wejściem na Dworzec Fabryczny odpowiada Miasto Łódź. Pytania należy skierować do Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. PLK SA sygnalizowała właścicielowi konieczność wykonania naprawy

- poinformował w pierwszej odpowiedzi Rafał Wilgusiak, zespół prasowy PKP PLK.

Zgodnie ze wskazaniem od PKP PLK pytania skierowaliśmy do łódzkiego magistratu. Co na to Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi? Odesłano nas ponownie do kolei…

- Jest to teren PKP, więc to do kolei należy utrzymanie. Płytki znajdują się na działce 282/8, która jeszcze się upewniłem w Łódzkim Ośrodku Geodezji, należy do PKP S.A. Więc zgodnie z własnością terenu jest to własność kolei.

- odpowiedział portalowi TuŁódź.pl Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Wiadomości otrzymane od PKP PLK i ZDiT przesłaliśmy do PKP S.A.

Kto naprawi uszkodzone płytki przed dworcem Fabrycznym w Łodzi?

Spółka jednak odesłała nas do PKP PLK.

- Teren ten nie jest zarządzany przez PKP S.A. Z pytaniem należy zwrócić się do biura prasowego spółki PKP Polskie Linie Kolejowe

- odpowiedziała Agnieszka Jurewicz, wydział współpracy z mediami Polskich Kolei Państwowych.

Po raz kolejny wracamy ze sprawą zniszczonych ścieżek przed Fabrycznym do PKP Polskich Linii Kolejowych.

"Poszukiwana, poszukiwany" właściciel uszkodzonych płyt przed najdroższym dworcem w Polsce?

W odpowiedzi czytamy, że dotychczas za dbanie terenu przy placu Sałacińskiego dbało miasto.

- Do tej pory utrzymaniem chodnika i ścieżek naprowadzających dla niewidzących i niewidomych na placu Sałacińskiego zajmowało się miasto Łódź – jest to część infrastruktury miejskiej zlokalizowanej na gruntach PKP SA

- mówi Rafał Wilgusiak, biuro prasowe PKP Polskich Linii Kolejowych.

Na razie na szybką naprawę liczyć nie ma co, ale jest światełko w tunelu. Niebawem zarówno PKP PLK, jak i PKP SA mają się spotkać z przedstawicielami łódzkiego magistratu, aby uzgodnić, kto, którym miejscem będzie się zajmować.

- W związku z tym, że dworzec Łódź Fabryczna jest wspólną inwestycją spółek kolejowych PLK SA, PKP SA oraz Miasta Łodzi, PKP Polskie Linie Kolejowe SA zaproponują Miastu Łódź i PKP SA spotkanie w celu doprecyzowania kwestii zarządzania, utrzymywania i remontu terenów wokół dworca Łódź Fabryczna

- dodaje.

PKP PLK zapewnia, że sam obiekt  dworca jest bezpieczny dla osób niepełnosprawnych.

- Dworzec Łódź Fabryczna zarządzany przez PLK SA jest miejscem przyjaznym dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się. Udogodnienia dla osób niewidzących i niedowidzących są utrzymane w stanie zapewniającym bezpieczne korzystanie. Na bieżąco monitorowany jest stan wszystkich ścieżek naprowadzających na terenie dworca, których długość wynosi łącznie ok. 10 kilometrów.

- mówi Wilgusiak.

W razie potrzeby pomocy osobom z ograniczeniami ruchowymi oferują pracownicy dworca – zaznacza biuro prasowe.

- Ochrona dworca na prośbę przewoźników lub podróżnych udziela asysty osobom niepełnosprawnym i pomaga im w dotarciu do pociągu, peronu, windy, parkingu, przystanku komunikacji miejskiej, postoju taxi itp.

Wybierając się w podróż pociągiem np. z dworca Łódź Widzew możemy to zgłosić bezpośrednio pod numer telefonu nr tel. 22 474 13 13, wypełniając formularz lub kontaktując się drogą elektroniczną, wysyłając maila na adres pomocprm@pkp.pl – nie dotyczy w przypadku remontowanej stacji Łódź Kaliska, gdzie usługa asysty jest czasowo zawieszona.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama