Zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę. Nowe przepisy wejdą w życie w lutym 2022 roku
Zmiany prawa w sprawie handlu w niedziele rozpoczęły się w marcu 2018 roku. Wg rządowego kalendarza odstępstwo od przepisu przewidziano jedynie w siedem niedziel roku. Zakaz nie obejmuje m.in. w: cukierniach, lodziarniach, kawiarniach, na stacjach benzynowych, kwiaciarniach, salonach prasowych. Wyjątkiem od reguły są również punkty oferujące usługi pocztowe. Podmioty łamiące prawo ustanowione prawo handlowe muszą liczyć się z wysokimi karami od 1000 do 100 tys. zł.W świetle nowych przepisów w niedzielę będą mogły działać wyłącznie te sklepy, które wykażą, że 40 procent całego ich przychodu stanowią usługi pocztowe.
Od lutego właściciel skleu wciąż będzie mógł "stanąć za ladą" i samodzielnie obsługiwać klientów. Takie rozwiązanie stwarza lukę prawną, o której mówią specjaliści - w przypadku mniejszych sieci pomysłem może być przekazanie sprzedawcom jednego procenta z udziałów sklepu. W ten sposób staliby się współwłaścicielami, którzy mogą obsługiwać klientów.
Co z największymi sieciami handlowymi? Będą otwarte przez cały tydzień?
CZYTAJ TAKŻE >>> Łodzianie zatęsknią za zakupami w niedzielę? Od lutego zmniejszy się liczba otwartych sklepów
Uszczelnienie zakazu niedzielnego handlu. Czy łódzkie markety będą czynne w niedziele?
W niedziele w łódzkich marketach panuje niewiele mniejszy ruch co w dni powszednie. W świetle perspktywy nowych przepisów, o potrzebę robienia zakupów w niedzielę pytaliśmy mieszkańców napotkanych na sklepowym parkingu.
–Niedziela to jedyny dzień, kiedy możemy wybrać się na spokojnie do sklepu. W inne dni brakuje czasu – albo praca, albo zajęcia pozalekcyjne dzieci – mówi Pani Anna, mieszkanka Chojen.
- Jak nie usługi pocztowe, to coś innego. Na pewno wymyślą coś nowego, żeby nie zamykać się znowu w niedzielę – odpowiada jeden z mieszkańców Dąbrowy.
O reakcję na nowe prawo zapytaliśmy najpopularniejsze sieci handlowe. Które łódzkie sklepy przestaną obsługiwać klientów w niedzielę?
– Sieć Biedronka zawsze bezwzględnie stosuje się do obowiązujących przepisów prawa, jednocześnie nie komentujemy projektów i działań ustawodawczych – brzmi odpowiedź biura prasowego Biedronki.
Obszerniejsza odpowiedź napłynęła do nas z biura prasowego Lidl Polska. Sieć deklaruje, że dzięki nowej współpracy z DHL klienci nie stracą możliwości nadania i odebrania przesyłki przez cały tydzień. Wszystko wskazuje na to, że w Lidlu wciąż będzie można zrobić niedzielne zakupy.
– W trosce o potrzeby naszych klientów podjęliśmy decyzję, aby sklepy Lidl Polska funkcjonowały również jako placówki pocztowe. Nowa usługa pełniona jest przez firmę DHL. Dzięki tej dodatkowej funkcjonalności klienci mogą odebrać lub nadać paczkę w godzinach funkcjonowania sklepu przez cały tydzień. Klienci doceniają naszą nową usługę – teraz w sklepach Lidl Polska mogą dokonać codziennych zakupów dla całej rodziny, ale także w trakcie ich trwania nadać lub odebrać przesyłkę.
Lidl Polska operuje na polskim rynku od wielu lat, zawsze działając zgodnie z obowiązującymi przepisami – wykonując nową usługę również dostosujemy się do nowych regulacji prawnych - otrzymaliśmy w odpowiedzi.
O swoich planach sieci nie wypowiadają się jednoznacznie. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 lutego 2022 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.