Łagiewniki Łódź. Ciekawa historia Łagiewnik
Las Łagiewnicki to jeden z największych lasów miejskich w Europie. Stanowi pozostałość po Puszczy Łódzkiej, która istniała 200 lat temu.!reklama!
Kapliczki św. Antoniego oraz św. Rocha i Sebastiana, które znajdują się w Lesie Łagiewnickim, jako jedyne przetrwały czasy II wojny światowej.
Kaplicę cmentarną św. Walentego, Matki Bożej Anielskiej, kaplicę Przemienienia Pańskiego oraz kapliczkę-domek o. Rafała zniszczyli Niemcy w latach 1941–1943.
Kapliczka św. Antoniego w Łodzi. Krążą o niej legendy
O początkach kapliczki św. Antoniego krążą różne legendy, nie zawsze ze sobą zbieżne."W XVII w. Łagiewniki należały do Jerzego z Bełdowa – Bełdowskiego. Pewnego razu właściciel tak katował chłopa, który ukradł karpie z jego stawu, że ten zmarł. Jerzego całe życie dręczyło sumienie, a i po śmierci nie zaznał spokoju. Po Jerzym Łagiewniki otrzymała córka i zięć: Samuel z Żelaznej – Żeleski. I to właśnie Samuel pewnego razu usłyszał głos pokutującego ducha Jerzego. Ten błagał go, aby sprowadził do Łagiewnik ojców reformatorów z Lutomierska i Brzezin, żeby poświęcili dwór i odprawili w nim modły, bo tylko wtedy uzyska on przebaczenie niebios. Samuel jednak nie przejął się zbytnio i ojców do Łagiewnik nie sprowadził" - czytamy na blogu "Proszę wycieczki".
Samuel miał zmienić podejście po objawieniach św. Antoniego. Święty ukazywał się w habicie franciszkańskim, dlatego sprowadzono ich do Łagiewnik.
Dzięki licznym staraniom Łagiewniki zostały ogłoszone jako miejsce cudowne (jeszcze w XVII w.).
Kapliczka św. Rocha i św. Sebastiana w Łodzi pochodzi z kolei z początku XVIII wieku. Niewykluczone, że do jej budowy użyto drewna z rozebranego kościła franciszkańskiego z lat 70. XVII wieku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.