reklama
reklama

Lidl Łódź. Dlaczego wycięto prawie 100-letnie drzewo na Polesiu pod budowę nowego Lidla w Łodzi? Mamy obszerne wyjaśnienia sieci handlowej!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lidl Łódź. Dlaczego wycięto prawie 100-letnie drzewo na Polesiu pod budowę nowego Lidla w Łodzi? Mamy obszerne wyjaśnienia sieci handlowej! - Zdjęcie główne

Lidl Łódź. Dlaczego wycięto prawie 100-letnie drzewo na Polesiu pod budowę nowego Lidla w Łodzi? Mamy obszerne wyjaśnienia sieci handlowej (fot. TuŁódź.pl)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Lidl Łódź. Z uwagi na ogromne zainteresowanie, jakie wywołały artykuły dotyczące budowy nowego sklepu Lidl, przy ul. Żeromskiego w Łodzi i związanego z tym wycięcia drzewa postanowiliśmy nieco bardziej zgłębić temat wycinki starego klonu w centrum Łodzi. Oto co udało nam się ustalić.
reklama

Nowy Lidl w Łodzi. Przy ulicy Żeromskiego nie stanie zwykły supermarket

Na początek kilka słów na temat samego sklepu przy ul. Żeromskiego w Łodzi, którego otwarcie jest planowane na jesień 2021 roku. Będący obecnie w budowie obiekt, nie będzie miał typowej formy marketów położonych na terenie osiedli mieszkaniowych, czy obrzeżach miast. 

!reklama!

- Jesteśmy w centrum Łodzi, i to w centrum nie byle jakim – bo objętym ochroną konserwatorską, posiadającym miejską tradycję urbanistyczną i przeznaczonym do rewitalizacji. Projektowany tu obiekt nie może być marketem poprzedzonym po prostu wielkim parkingiem - mówi nam przedstawiciele Biura Prasowego Lidla. 

Zarówno nakazy obowiązującego tu planu miejscowego, jak i wytyczne konserwatorskie nakładają konieczność zabudowy w granicy działki, w pierzei ulicy Żeromskiego, tak by niemal w całości wypełnić budynkiem front terenu. 

Wysokość budynku i podziały na elewacji muszą być dostosowane do sąsiedniej kamienicy, a jego gabaryt, choćby symbolicznie, korespondować z otaczającą zabudową.  Oczywiście Supermarket to nie kamienica i nienaturalne byłoby, gdyby ją naśladował, jednak w perspektywie ulicy ważne jest, aby zabudowa była kontynuowana, stąd takie wytyczne urbanistów miejskich. 

Budynek zatem wypełnia działkę od frontu i z racji na swój gabaryt, a także założenia funkcjonalne, zajmuje większą jej część. Ma być dwukondygnacyjny, o optyce wyższego. Parkingiem ma być tu wygodny garaż zlokalizowany w parterze. W elewacji, możliwie jak najbardziej przeszklonej, zmieścić się muszą wejścia: główne, ewakuacyjne, techniczne oraz wjazd i wyjazd dla samochodów osobowych, a także wjazd dla dostaw. 

Polecamy: Łodzianie wściekli na Lidla. Mieszkańcy Starego Polesia zasypali wpis na Facebooku falą negatywnych komentarzy

Lidl Łódź. Pod budowę Lidla wycięto prawie 100-letnie drzewo. Firma Lidl wyjaśnia takie zachowanie

Tyle o budynku, bo przecież nie on jest tutaj najważniejszy. Chodzi o zieleń, która przy każdej inwestycji nieco się uszczupla. Bo niestety koliduje z zabudową, z układem drogowym, a czasem po prostu przy bliższym spojrzeniu ujawnia swoją nie najlepszą kondycję i zagraża bezpieczeństwu. Nie inaczej było w tym przypadku.

Udało nam się dotrzeć do niechętnie ujawnianych do tej pory wizualizacji projektowanego budynku. Jak się dowiedzieliśmy, na początku wycinka tego pojedynczego drzewa była, okazuje się długo rozważana i dyskutowana w ramach projektu. 

Jednak nie było sposobu, by spełnić wymagania przepisów – zwłaszcza dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Ulica Żeromskiego jest dla budynku Lidla drogą pożarową.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami pomiędzy tą drogą i ścianą budynku nie mogą występować stałe elementy zagospodarowania terenu lub drzewa i krzewy o wysokości przekraczającej 3 m, uniemożliwiające dostęp do elewacji budynku za pomocą podnośników i drabin mechanicznych.” Zatem już samo to w świetle bezpieczeństwa setek klientów korzystających co dzień ze sklepu, stanowiło o konieczności jego usunięcia. Potwierdził to rzeczoznawca ds. przeciwpożarowych uzgadniający projekt - wyjaśnia Biuro Prasowe Lidla.

Okazuje się, że także z punktu widzenia położenia drzewo kolidowało budynkiem. Korona niebezpiecznie zbliżała się i zahaczała o elewację, pień zlokalizowany był w planowanym układzie wjazd/wyjazd z budynku. Sprawdzano możliwość korekty położenia wjazdów, ale wymagane ich gabaryty w stosunku do szerokości działki, nie pozwoliły na bezpieczne ukształtowanie łuków przy pozostawieniu drzewa.

Polecamy: Łódź. Wycięto 100-letni klon, by zbudować drogę do Lidla. Wielka afera o nie byle jakie drzewo

Lidl wyciął prawie 100-letni klon w Łodzi. W zamian na Polesiu posadzi m.in. 5 dużych drzew

Jak informuje nas Biuro Prasowe Lidla, wycięty klon przebadano, by upewnić się czy możliwe jest szukanie za wszelką cenę innych nietypowych rozwiązań - z jego przeniesieniem włącznie. Okazało się jednak, że wiekowe drzewo źle zniosło miejskie warunki życia. Z wierzchu, co prawda wysilało się co roku by okryć możliwie mocnym kolorem zieleni, jednak w głębi traciło już siły życiowe. Zewnętrznie tylko miejscami ujawniające się przepróchnienia ukrywały głębszy problem. Drzewo wewnątrz było miejscami miękkie i puste.

W tej sytuacji Inwestor i projektanci postanowili, że lepiej będzie drzewo zastąpić innymi zielonymi rozwiązaniami. Projektanci zaproponowali na terenie kilka sadzonek drzew i wiele gęstych, ozdobnych krzewów, ale przede wszystkim postawili na zielone ściany na budynku, gęsto obsadzone pnączami m.in. w tym miejscu na elewacji frontowej, gdzie niegdyś stało stare drzewo. Oprócz ścian projektowanego obiektu zaplanowano nasadzenia przy ślepych ścianach otaczających działkę. W miarę upływu lat pnącza mają stopniowo wtapiać się w bryły budynków, redukując ich nieco industrialny charakter i pokazując jak mury miasta mogą korespondować z zielenią, a nawet w niej tonąć. 

Za usunięcie drzewa Lidl zdecydował się wnieść sporą, wyznaczoną na podstawie przepisów, opłatę do miejskiej kasy. Opłatę pomimo planowanych tzw. nasadzeń zastępczych. Z założenia jest ona przeznaczana na inne inwestycje związane z zielenią, których sporo teraz obserwujemy na łódzkich ulicach. Jednak, jak zapewnia Inwestor, na tym nie poprzestanie. Z tytułu wyciętego klonu posadzonych zostanie 15 innych drzew i ok. 1000 krzewów na parkingach sklepów LIDL na terenie całej Łodzi. Po interwencjach mieszkańców Polesia, którym bardzo zależy, by to w pobliżu ich domów było jak najwięcej zieleni, znaleziono ponadto dodatkowych 5 lokalizacji dla możliwie dużych dorosłych drzew. Obecnie także takie duże, choć młode okazy można znaleźć w wyspecjalizowanych firmach ogrodniczych. Znajdą one miejsce zarówno na terenie tego obiektu Lidla, jak i na okolicznych działkach. 

Polecamy: Brutalny raport NIK na temat zieleni w Łodzi. Tych drzew już nikt nam nie zwróci

Wycięte drzewo pod budowę Lidla w Łodzi posłuży… pszczołom

I jeszcze ciekawostka. Podążyliśmy śladem wyciętego drzewa, a raczej już jego fragmentów.

Okazało się, że z racji na spore wypróchnienie wewnątrz pnia, doskonale nadaję się ono do wydrążenia i przeznaczenia na naturalne.. ule. Właśnie w takich ulach ponoć pszczoły czują się najlepiej. Będą one znajdować się w jednej z podłódzkich pasiek, gdzie miejmy nadzieję, w tej formie drzewo posłuży jeszcze wiele lat naturze w nieco innym wydaniu.

Po wykonaniu uli mamy obietnicę możliwości ich sfotografowania, aby i Państwu pokazać tę niespodziewaną metamorfozę. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama