reklama
reklama

Litzmannstadt Getto. 77. rocznica likwidacji łódzkiego getta. Głos zabiorą ci, którzy przeżyli jego piekło

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Litzmannstadt Getto. 77. rocznica likwidacji łódzkiego getta. Głos zabiorą ci, którzy przeżyli jego piekło - Zdjęcie główne

Litzmannstadt Getto. 77. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Głos zabiorą ci, którzy przeżyli piekło getta (fot. Archidiecezja Łódzka / ks. Paweł Kłys)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Litzmannstadt Getto. Wielkimi krokami zbliżają się obchody 77. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, które podczas II Wojny Światowej znajdowało się na łódzkich Bałutach. W związku z tym, pod koniec sierpnia w Łodzi odbędzie się szereg wydarzeń: wystawy, spacery oraz spotkania z Ocalałymi.
reklama

Litzmannstadt Getto. Od likwidacji Getta minęło już 77 lat

Litzmannstadt Getto powstało na terenie łódzkich Bałut w kwietniu 1940 roku. Było pierwszym w pełni odizolowanym gettem na obszarze okupowanej Polski i drugim największym po getcie warszawskim. 

!reklama!

Istniało też najdłużej, bowiem 29 sierpnia 1944 roku ze stacji Radegast odprawiono ostatni transport Żydów. Większość z nich trafiła do komór gazowych w obozach śmierci. Przeżyła tylko nieliczna grupa kilkuset osób. W sumie przez Litzmannstadt Getto przeszło ponad 200 tys. łódzkich Żydów oraz kilka tysięcy deportowanych z innych krajów Europy.

- W Łodzi przed wojną mieszkało 200 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego, którzy tworzyli to miasto. Obchody podkreślają pamięć o nich i przypominają, do czego prowadzi nienawiść i chora wyobraźnia - mówi Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi Józef Weininger.  

Polecamy: Kościół Łódź. Ostry sprzeciw wiernych wobec decyzji abp Grzegorza Rysia. Co czeka parafię w centrum Łodzi?

Obchody rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Głos zabiorą Ocalali

Najważniejszymi wydarzeniami trwających niemal tydzień obchodów 77. będą spotkania z Ocalałymi z getta m.in.: Leonem Wajntraubem i Marianem Turskim.

- Jesteśmy zaszczyceni, że będą z nami Ocalali, którzy wspominać będą nie tylko swoje doświadczenia z okresu getta, ale i życia w Łodzi przed wojną. Opowiedzą też o swoich przyjaciołach, dziś już nieżyjących, którzy tak, jak i oni przeszli piekło getta. Po raz pierwszy też zdecydowała się zabrać głos pani Zofia Lubińska-Rosset, która również doświadczyła koszmaru II wojny światowej. Zapraszamy oczywiście na główne uroczystości - mówi Joanna Podolska-Płocka, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Oficjalne uroczystości odbędą się w piątek, 27 sierpnia br. w godz. 11-12:30 na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej oraz Stacji Radegast, gdzie złożone zostaną kwiaty oraz zapalone znicze. 

W ramach obchodów odbędą się m.in. 

  • uroczysty pogrzeb zwojów Tory (niedziela, 22 sierpnia br. o godz. 15 na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackej), 
  • odsłonięcie rzeźby autorstwa Magdaleny Walczak pn. Marzenie Abramka (czwartek, 26 sierpnia br. godz. 11 w parku Ocalałych),
  • spotkania z Leonem Wajtraubem (czwartek, 26 sierpnia br. o godz. 16 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana) i Marianem Turskim (środa, 25 sierpnia br. o godz. 18:30 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana).
- Proszę łodzian, by choć symbolicznie wzięli udział w tegorocznych obchodach. Siadając na ławce w  Parku Ocalałych, wychodząc na spacer po Starych Bałutach, pamiętali o tych, którzy tu byli przed nimi. Zatrzymajmy się na chwilę zadumy. Pamiętajmy o naszych dawnych łodzianach - apeluje na koniec prezydent Hanna Zdanowska.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama