Reklama

Reklama

Łódź. Afera o kamienicę przy Kilińskiego 49. Czy Hanna Zdanowska popełniła przestępstwo?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź. Afera o kamienicę przy Kilińskiego 49. Czy Hanna Zdanowska popełniła przestępstwo? - Zdjęcie główne

Łódź. Afera o kamienicę przy Kilińskiego 49. Czy Hanna Zdanowska popełniła przestępstwo? (fot. Michał Pietrzak - TuŁódź.pl)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Hannę Zdanowską. Chodzi o przestępstwo ścigane z Urzędu polegające na zniszczeniu przez Prezydenta Miasta kamienicy przy ul. Kilińskiego 49, czyli budynku wpisanego do rejestru zabytków.

Reklama

Jest decyzja w sprawie kamienicy przy Kilińskiego 49! Miasto ma ją zabezpieczyć

Aleksandra Stępień, będąca Łódzkim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, wystosowała do naszej redakcji wiadomość, w której poinformowała, że w dniu 23 sierpnia 2021 roku została wydana decyzja nakazująca Urzędowi Miasta Łodzi tymczasowe zabezpieczenie kamienicy przy ul. Kilińskiego 49. 

!reklama!

Według otrzymanej informacji, prace, do których zostały zobowiązane władze Łodzi, mają obejmować m.in.:

  • zabezpieczenie budynku przed zawaleniem,
  • naprawę nieszczelności dachu,
  • usunięcie gruzu z wnętrza budynku,
  • demontaż i zabezpieczenie zachowanych sztukaterii, stolarki drzwiowej i okiennej oraz balustrad.
Polecamy: MPK Łódź. Rozpadający się budynek utrudnia życie łodzianom. Co dalej z kamienicą przy Kilińskiego 49 w Łodzi?

Kamienica przy Kilińskiego zostanie wykreślona z rejestru zabytków. Ale najpierw sprawie przyjrzy się prokuratura

Chociaż Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wystąpieniu z wnioskiem do Generalnego Konserwatora Zabytków o wykreślenie kamienicy przy ul. Kilińskiego 49 z rejestru zabytków ze względu na zły stan budynku, to i tak najpierw sprawie przyjrzy się prokuratura.

Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował bowiem o możliwości popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu, polegającego na zniszczeniu przez Prezydenta Miasta Łodzi zabytku wpisanego do rejestru zabytków. 

- Katastrofalny stan zabytkowej kamienicy przy ul. J. Kilińskiego 49 każe również zadać pytanie o sposób realizacji przez Urząd Miasta obowiązków wynikających z prawa budowlanego i ustawy o ochronie zabytków. Warto w tym miejscu przytoczyć zapis art. 110 ust. 1 tego ostatniego aktu prawnego: „kto będąc właścicielem lub posiadaczem zabytku nie zabezpieczy go w należyty sposób przed uszkodzeniem, zniszczeniem podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny - wyjaśnia Aleksandra Stępień.

Polecamy: Rewitalizacja Łódź. Zabytkowa kamienica odzyska dawny blask? [zdjęcia]

Rzecznik Hanny Zdanowskiej odpowiada. „Cieszymy się, że pani konserwator przyznała rację miastu”

W komentarz do wspomnianych wyżej decyzji Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków poprosiliśmy Urząd Miasta Łodzi. Jak się okazuje, w UMŁ panuje zadowolenie z tego, że zabytek niebawem zostanie wykreślony z rejestru zabytków. 

- Bardzo się cieszymy, że pani konserwator po przeczytaniu dwóch ekspertyz przyznała rację miastu i kieruje wniosek o wykreślenie zabytku z rejestru, co pozwoli przywrócić ruch tramwajowy - mówi Marcin Masłowski, rzecznik prasowy Hanny Zdanowskiej. 

Co jeden z najbliższych pracowników prezydent Łodzi sądzi o skierowaniu sprawy do prokuratury i posądzenie Hanny Zdanowskiej o popełnienie przestępstwa?

- Zawiadomienie do prokuratury traktuję jako typową zagrywkę pt. "Muszę jednak przyznać rację miastu, ale trochę jeszcze tu pobrużdżę". O wynik dochodzenia prokuratury jestem spokojny - odkąd miasto jest właścicielem kamienicy, robiło wszystko, by wyprowadzić jak najszybciej lokatorów i zabrać się za remont kamienicy. Ciężka zima zniweczyła te plany - tłumaczy Masłowski.

Kamienica przy Kilińskiego w Łodzi to ruina

Grożący zawaleniem budynek już od kilku miesięcy utrudnia życie mieszkańcom Łodzi. 

Odcinek ul. Kilińskiego od Narutowicza wciąż pozostaje zamknięty i nie wiadomo, kiedy na ulicę powróci komunikacja tramwajowa i autobusowa. 

Nadzieją na rychły powrót pojazdów na odcinek ul. Kilińskiego między ul. Narutowicza a ul. Jaracza jest informacja Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o złożeniu wniosku do Generalnego Konserwatora Zabytków o wykreślenie kamienicy przy ul. Kilińskiego 49 z rejestru zabytków. 

Gdy tylko budynek zostanie wykreślony ze stosownego rejestru, będzie można podjąć prace rozbiórkowe. Tego bowiem, według ekspertyzy, wymaga kamienica przy Kilińskiego 49 w Łodzi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy