reklama
reklama

Łódź chce być SMART. Co na tym zyskają łodzianie? [wideo]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź chce być SMART. Co na tym zyskają łodzianie? [wideo] - Zdjęcie główne

SMARTCITY. Łódź chce być SMART. Co na tym zyskają łodzianie? (fot. Canva)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łódź dąży do tego, by w ciągu kilkunastu najbliższych lat wdrażać efektywne systemy, mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców miasta. To sformułowanie brzmi dość górnolotnie, ale nie da się nie zauważyć, że SMARTCITY to koncepcja, która jest coraz bardziej obecna w życiu łodzian.
reklama

Łódź jako SMARTCITY. Jak technologia może ułatwiać życie mieszkańcom?

Koncepcja SMARTCITY to jeden z nowszych trendów w dyskusji o rozwoju urbanistycznym
i ewolucyjnym miast w XXIw.. Tak, jak to bywa z koncepcjami powstałymi w innych krajach, dla ich zrozumienia kluczowe jest znalezienie właściwego tłumaczenia lub opisu pozwalającego na oddanie intencji autorów koncepcji. W Polsce najczęściej spotykanym tłumaczeniem jest „miasto inteligentne”.

!reklama!

Trzeba jednak podkreślić, że nie jest do doskonałe tłumaczenie i nie odzwierciedla kluczowego założenia tj. wykorzystania cyfrowych i telekomunikacyjnych technologii dla dostarczania coraz lepszych usług mieszkańcom i biznesowi, równocześnie z wykorzystaniem technologii poprawiających komunikację pomiędzy zarządzającymi i dostawcami usług, a mieszkańcami. 

W praktyce więc SMARTCITY należy rozumieć  jako „miasto efektywne”, które dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć technologicznych przyspieszjących obieg i wymianę informacji dostarcza mieszkańcom usług na coraz wyższym poziomie oraz rozwiązuje efektywnie problemy na terenach zurbanizowanych.

Polecamy: Pływalnia YMCA Łódź. Wnętrza nieczynnego basenu w gmachu przy ul. Moniuszki wciąż zachwycają [galeria]

Kiedy Łódź stanie się SMARTCITY, czyli miastem efektywnym?

W Łodzi coraz częśćiej można spotkać rozwiązania technologiczne, mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Koncepcja SMARTCITY oznacza bowiem między innymi coraz bardziej interaktywną i elastyczną administrację miejską, bezpieczniejsze przestrzenie publiczne i zaspokojenie potrzeb starzejącego się społeczeństwa. 

- Jest kilka technologii w Łodzi, które już funkcjonują. To na przykład inteligentny monitoring, który wyczuwa pewne niebezpiecznie sytuacje i reaguje w oparciu o sztuczną inteligencję, która jest w niego wbudowana. To inteligentne oświetlenie, które uruchamia się wtedy, gdy jest taka potrzeba. Do tego dochodzi system inteligentnego nawadniania, który dozuje wodę względem roślin na tyle, na ile jest to potrzebne - mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi. - Jest też system inteligentnego sterowania ruchem, który nie działa jeszcze optymalnie, ale na ten cel zostały przeznaczone znaczące środki - dodaje.

Jak przekonuje Krzysztof Bernatowicz, prezes firmy Egis Projects Polska, dążenie do bycia miastem efektywnym tak naprawdę zdaje się nie mieć końca.

- Ktoś, kto wpada w samozadowolenie już się dalej nie rozwija. Uważam, że zawsze należy dążyć do poprawy, wprowadzać nowe technologie i nowe rozwiązania. Tworzenie miasta, tworzenie SMARTCITY to permanentny proces - mówi Krzysztof Bernatowicz, prezes firmy Egis Projects Polska.

Nie da się ukryć, że w wyniku pandemii COVID-19 jesteśmy świadkami i uczestnikami gwałtownego zwiększania się roli technologii zarówno w naszym życiu codziennym, pracy, jak i współpracy z administracją oraz zarządzającymi miastami. O tym, czy Łódź wykorzysta tę niespodziewaną szansę, by stać się jeszcze bardziej SMART, przekonamy się w ciągu kilku najbliższych lat.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama