reklama
reklama

Łódź Design Festival 2021 trwa! Tak wygląda największe łódzkie święto projektowania i designu [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łódź Design Festival. Od 14 maja trwają wyjątkowe wystawy przygotowane w popularnych lokalizacjach na terenie centrum miasta. Hybrydową, majową edycję uzupełnią wydarzenia online z udziałem wiodących specjalistów z branży projektowania.
reklama

Łódź Design Festival. Program jubileuszowej edycji

!reklama!

Majowa odsłona Łódź Design Festival odbywa się pod hasłem LEPIEJ i potrwa przez 10 kolejnych dni. Na festiwalową publiczność będą czekały interesujące wystawy w przestrzeni miejskiej i szereg

wydarzeń online – wszystko to bezpłatnie i bez rejestracji. 

Już po raz trzeci dzięki współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Łodzi najzdolniejsi polscy ilustratorzy podejmą próbę zaprezentowania w formie projektów graficznych słów i zwrotów funkcjonujących w mowie łódzkiej. 

Wystawa „Słownik kultury łódź/ludz-kiej” jest kontynuacją „Słownika dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy” z 2019 roku oraz ubiegłorocznego „Słownika współczesnych łodzianizmów”. Celem projektu jest wzbogacanie słownika złożonego z ilustracji o kolejne hasła, dokumentujące Łódź widzianą oczami najlepszych polskich grafików. 

W Galerii Re:Medium przy ulicy Piotrkowskiej 113 zawisło 14 wielkoformatowych ilustracji odnoszących się do łodzianizmów, czyli słów z lokalnego języka, aktualnie funkcjonujących w mowie mieszkańców aglomeracji łódzkiej. Łodzianizmy to nie tylko nazwy przedmiotów czy potraw typowych dla regionu, to także określenia miejsc charakterystycznych dla Łodzi i jej okolic. W tym roku artyści wzięli na warsztat m.in. osiedle Mirmiłła, Grandkę, Bociany, Beczki Grohmana, Łódzki Luwr, Koncertówkę i Pomnik Sera. 

Tożsamość miasta Podobnie jak poprzednio zadaniem artystów-grafików było przełożenie wybranego hasła ze słownika łódzkiego na język łączący komunikat słowny z obrazowym. 

−  Ilustratorzy stworzyli znakomite warsztatowo i atrakcyjne wizualnie prace, wysmakowane, zindywidualizowane stylistycznie, wzbudzające u odbiorcy emocje, ciekawość, wzruszające go, a nawet prowokujące, zachęcające do odkrywania znaczeń i dokonywania własnych interpretacji  − mówi kuratorka wystawy Adriana Michalska. 

Oryginalnym pomysłem tej edycji jest odniesienie się do architektury oraz miejsc − symboli, funkcjonujących w powszechnej świadomości mieszkańców, tworzących tożsamość miasta, z którymi związane są wydarzenia i ludzie, bo to oni nadają im znaczenie i ożywiają je. Dlatego ekspozycja zostanie wzbogacona o serię czternastu portretów – rysunków wykonanych przez Magdę Danaj, przedstawiających znanych i cenionych Łodzian.

Na portretach rozpoznamy m.in. takie postaci, jak Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Artur Rubinstein, Agnieszka Osiecka, Daniel Liebeskind czy Roman Modzelewski. Niektórzy urodzili się w Łodzi, inni związali z nią swoje życie, wpisując się na zawsze w jej historię. 

Polecamy: Muzeum Łódź. Nowe muzeum w Monopolis. Poznaj historię monopolu wódczanego w Łodzi [zdjęcia]

Łódź Design Festival. Obiekty niekompletne przy Piotrkowskiej 217

Na nietypowej wystawie W jaskini. Przedmioty „rodzaju widzialnego”, która stanie w pawilonie wystawowym na terenie Piotrkowskiej 217, pokazane zostały niedokończone prace rzemieślników ze Stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło. Niektóre to obiekty niekompletne, nad innymi twórcy pracowali w ostatnim czasie i przerwali tę pracę, by pokazać je na wystawie.

Wszystkie zostały zatrzymane na jednym z etapów procesu twórczego. Nie wiadomo, jakie miały być. Ich skończona forma pozostaje tylko w sferze wyobrażeń i możliwości. Dlatego prace zostały opisane w trybie przypuszczającym, który określa figurę w domyśle, może wzór, może dążenie. Co jest w domyśle? Jaki to wzór? Dążenie do czego? Na te pytania odpowiadają sami twórcy – w przestrzeni ekspozycji znajdują się odnośniki do wywiadów wideo z rzemieślnikami. 

sprawdź też: Fotofestiwal Łódź. Doroczne święto fotografii już za 3 tygodnie! Jaka będzie jubileuszowa edycja?

Łódź Design Festival. Najwspanialsze przedmioty na rynku Manufaktury

Natomiast publiczność zainteresowana najlepszymi przedmiotami stworzonymi przez czołowych polskich projektantów z pewnością wybierze się w połowie maja na rynek słynnej Manufaktury.

To właśnie tam, na popularnym Rynku Włókniarek Łódzkich, drugi rok z rzędu stanie wystawa wyróżnionych w tegorocznej edycji plebiscytu must have, od 10 lat wyłaniającego najlepsze polskie wdrożenia, które powstały dzięki współpracy projektantów z producentami.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama