reklama
reklama

Łódź i EC1 wzorem międzynarodowej rewitalizacji! Wieloletnie wysiłki miasta zostały dostrzeżone

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź i EC1 wzorem międzynarodowej rewitalizacji! Wieloletnie wysiłki miasta zostały dostrzeżone - Zdjęcie główne

Łódź i EC1 wzorem międzynarodowej rewitalizacji! Wieloletnie wysiłki miasta zostały dostrzeżone (fot. UML) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźMiasto zostało partnerem prestiżowego programu Unii Europejskiej „T-Factor”, projektu badawczego sfinansowanego przez Komisję Europejską dot. obszarów rewitalizowanych. 
reklama

Projekt „T-Factor” dotyczy tzw. “miejsc tymczasowych” w miastach całego świata oraz roli “tymczasowej urbanistyki” w regeneracji przestrzeni tych miast.

!reklama!

Łódź, wraz z tak znaczącymi ośrodkami miejskimi, jak Barcelona, Dortmund, Florencja, Londyn, Marsylia, Nowy Jork i Szanghaj znalazła się prestiżowym gronie miast, które przedstawiać będą najlepsze doświadczenia w tym obszarze.

- Cieszę się bardzo, że wieloletnie wysiłki Łodzi w zakresie rewitalizacji zostały dostrzeżone
i docenione poza granicami naszego kraju –
mówi wiceprezydent Łodzi, Joanna Skrzydlewska -  Bogate doświadczenia to kapitał, którym możemy i chcemy się dzielić z innymi, aby
w przyszłości procesy rewitalizacji przebiegały wszędzie coraz sprawniej.
To dla nas także okazja do poznania jeszcze bliżej dobrych praktyk innych miast i wykorzystania ich w Łodzi. Przypomnę, że to pierwszy projekt realizowany przez nasze miasto ze środków Programu Horyzont 2020. Niewiele polskich samorządów uczestniczy w takich projektach badawczych. Naszą aktywność w tym zakresie już zauważono w kraju – zostaliśmy nominowani w tym roku do Nagrody Kryształowej Brukselki w kategorii jednostki samorządowe  -
mówi wiceprezydent Miasta Łodzi Joanna Skrzydlewska.

reklama

Na przykładzie rewitalizacji  kompleku EC1 Łódź - Miasto Kultury, nasze miasto zaprezentuje dobre praktyki w stopniowym ożywianiu obszarów i obiektów w zmiennej, wymagającej szybkich adaptacji rzeczywistości. Swoje doświadczenia przekazywać będziemy takim miastom jak: Amsterdam, Mediolan, Lizbona, Kowno czy Bilbao.

- Jesteśmy dumni z tego, że EC1 jest wzorcowym projektem rewitalizacji i inspiracją dla wielu ważnych europejskich miast – mówi Błażej Moder, dyrektor instytucji – Projekty rewitalizacyjne najczęściej są bardzo złożone i zaplanowane na lata. Rok 2020 udowodnił, że toczą się
w zmiennych okolicznościach. Dlatego stopniowe wprowadzanie kolejnych funkcji pozwala
z jednej strony, uratować budynki czy obszary przed dalszą degradacją, z drugiej natomiast daje szansę na reakcję, korektę założeń i dostosowanie do nowych, niemożliwych do przewidzenia okoliczności.

reklama

Łódź i EC1 są na tyle dobrym przykładem prowadzonych przedsięwzięć o ogromnej skali i złożoności, że w doborowej grupie europejskich miast znalazły się w projekcie, którego istotą jest badanie doświadczeń wybranych ośrodków, wyciągnięciu wniosków, a następnie wdrażanie w praktyce narzędzi, wytycznych i lokalnych działań pilotażowych w celu przetestowania możliwości korzystania z koncepcji "przestrzeni tymczasowych" i tymczasowej urbanistyki we wszystkich miastach Unii Europejskiej. Realizacja projektu „T-Factor” potrwa cztery lata.

źródło: Mat. prasowe

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama