Liczba ponad 12 tysięcy ton surowców wtórnych sprzedanych w 2020 roku robi wrażenie szczególnie wtedy, gdy zestawi się je z poprzednimi latami. Dla porównania w 2019 było to 6819 ton, a w 2018 – 5324 ton.
!reklama!
Głównymi materiałami wtórnymi, które w 2020 roku udało się sprzedać, były:
- szkło: 5606 ton,
- karton: 3155 ton,
- papier: 1040 ton,
- PET: 815 ton.
Jak segregować śmieci w Łodzi?
SZKŁO
Opakowania szklane można poddawać recyklingowi nieograniczoną ilość razy, zyskując przy tym znaczną oszczędność energii i wody.Poprawne segregowanie szkła znacznie zwiększa poziom odzysku tego cennego surowca.
Do zielonych lub białych pojemników na szkło wrzucamy wyłącznie szkło opakowaniowe (butelki, słoiki, flakony). Zbieramy zarówno białe jak i kolorowe szkło, które jest jednym
z najbardziej „czystych” surowców. Ważne jednak, aby trafiało ono do pojemnika – bez foliowych opakowań. Natomiast naczynia kuchenne, porcelanę, potłuczone lustra wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.
Odpadów szklanych nie musimy myć, jedynie opróżniamy je i odkręcamy nakrętki. Nawet jeśli butelka czy słoik są potłuczone, mają szansę zostać przetworzone - pod warunkiem jednak, że trafią do właściwego pojemnika, a nie zostaną pomieszane z pozostałymi odpadami. Szkło nadaje się w 100% do ponownego odzysku, a nie wysegregowane – nie rozłoży się wcale.
PET
Tworzywa sztuczne, to niezwykle wszechstronne materiały, dzięki czemu możliwości ich zastosowania są praktycznie nieograniczone. Stosunkowo niewielka gęstość większości tworzyw sztucznych sprawia, że wyroby z nich wykonane są bardzo lekkie. Ponadto, większość powszechnie stosowanych tworzyw wykazuje doskonałe właściwości termo-i elektroizolacyjne. Wyjątkowa wszechstronność tworzyw sztucznych sprawia, że stosuje się je w produkcji opakowań, budownictwie i konstrukcjach, transporcie, przemyśle elektrycznym i elektronicznym, rolnictwie, medycynie czy sporcie.
Pracownicy sortowni każdego dnia, wybierają spośród tworzyw sztucznych, m.in. plastikowe butelki PET. W ciągu jednego tygodnia odzyskują w ten sposó około 15 ton tego surowca, co stanowi 60 sprasowanych kostek. Plastikowa butelka po napoju, nie wyrzucona do właściwego pojemnika, będzie rozkładała się blisko 500 lat.
PAPIER i KARTON
Z uwagi na trwającą pandemię i okres przedświąteczny bardzo mocno wzrosła sprzedaż wysyłkowa, dlatego przypominamy mieszkańcom Łodzi o prawidłowej segregacji cennego surowca, jakim jest papier.Karton niezależnie od tego czy jest po zjedzonej pizzy czy po odebranej przesyłce, zgnieciony do minimalnych rozmiarów powinien wylądować w niebieskim pojemniku, tak samo jak gazetka reklamowa, ulotka czy papiery z drukarki.
Dlaczego zbieranie makulatury, jest takie ważne?
1 tona makulatury pozwala uratować aż 17 drzew, a z tej 1 tony otrzymać można 900 kg nowego produktu. Recykling papieru, to także mniejsze zużycia wody, energii oraz mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Warunek jest jeden: prawidłowa segregacja u źródła.
Do niebieskiego pojemnika nie należy wrzucać: tłustego, mokrego papieru, opakowań wielomateriałowych, worków po materiałach budowlanych, ręczników papierowych
i chusteczek higienicznych, papieru foliowanego, paragonów, kubeczków "papierowych".
Pracownicy łódzkiej sortowni odpadów miesięcznie wybierają od 250 do 300 ton kartonu oraz około 100 ton papieru kolorowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.