Reklama

Reklama

Łódź jest EKO! Rekordowy rok pod względem recyklingu surowców wtórnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź jest EKO! Rekordowy rok pod względem recyklingu surowców wtórnych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łodzianie pobili ważny ekologiczny rekord. W 2020 roku do recyklingu trafiło łącznie 12099 ton surowców wtórnych. Z danych wynika, że zmiana przepisów dotyczącej selektywnej zbiórki  odpadów w naszym mieście przyniosła zamierzony skutek.

Reklama

Liczba ponad 12 tysięcy ton surowców wtórnych sprzedanych w 2020 roku robi wrażenie szczególnie wtedy, gdy zestawi się je z poprzednimi latami. Dla porównania w 2019 było to 6819 ton, a w 2018 – 5324 ton.

!reklama!

Głównymi materiałami wtórnymi, które w 2020 roku udało się sprzedać, były:

  • szkło: 5606 ton,
  •  karton: 3155 ton,
  • papier: 1040 ton,
  • PET: 815 ton.

Jak segregować śmieci w Łodzi?

SZKŁO

Opakowania szklane można poddawać recyklingowi nieograniczoną ilość razy, zyskując przy tym znaczną oszczędność energii i wody.Poprawne segregowanie szkła znacznie zwiększa poziom odzysku tego cennego surowca. 

Do zielonych lub białych pojemników na szkło wrzucamy wyłącznie szkło opakowaniowe (butelki, słoiki, flakony). Zbieramy zarówno białe jak i kolorowe szkło, które jest jednym
z najbardziej „czystych” surowców. Ważne jednak, aby trafiało ono do pojemnika – bez foliowych opakowań. Natomiast naczynia kuchenne, porcelanę, potłuczone lustra wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. 

Odpadów szklanych nie musimy myć, jedynie opróżniamy je i odkręcamy nakrętki. Nawet jeśli butelka czy słoik są potłuczone, mają szansę zostać przetworzone - pod warunkiem jednak, że trafią do właściwego pojemnika, a nie zostaną pomieszane z pozostałymi odpadami. Szkło nadaje się w 100% do ponownego odzysku, a nie wysegregowane – nie rozłoży się wcale.

PET

Tworzywa sztuczne, to niezwykle wszechstronne materiały, dzięki czemu możliwości ich zastosowania są praktycznie nieograniczone. Stosunkowo niewielka gęstość większości tworzyw sztucznych sprawia, że wyroby z nich wykonane są bardzo lekkie. Ponadto, większość powszechnie stosowanych tworzyw wykazuje doskonałe właściwości termo-
i elektroizolacyjne. Wyjątkowa wszechstronność tworzyw sztucznych sprawia, że stosuje się je w produkcji opakowań, budownictwie i konstrukcjach, transporcie, przemyśle elektrycznym i elektronicznym, rolnictwie, medycynie czy sporcie.

Pracownicy sortowni każdego dnia, wybierają spośród tworzyw sztucznych, m.in. plastikowe butelki PET. W ciągu jednego tygodnia odzyskują w ten sposó około 15 ton tego surowca, co stanowi 60 sprasowanych kostek. Plastikowa butelka po napoju, nie wyrzucona do właściwego pojemnika, będzie rozkładała się blisko 500 lat. 

PAPIER i KARTON

Z uwagi na trwającą pandemię i okres przedświąteczny bardzo mocno wzrosła sprzedaż wysyłkowa, dlatego przypominamy mieszkańcom Łodzi o prawidłowej segregacji cennego surowca, jakim jest papier. 

Karton niezależnie od tego czy jest po zjedzonej pizzy czy po odebranej przesyłce, zgnieciony do minimalnych rozmiarów powinien wylądować w niebieskim pojemniku, tak samo jak gazetka reklamowa, ulotka czy papiery z drukarki.

Dlaczego zbieranie makulatury, jest takie ważne? 

1 tona makulatury pozwala uratować aż 17 drzew, a z tej 1 tony otrzymać można 900 kg nowego produktu. Recykling papieru, to także mniejsze zużycia wody, energii oraz mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Warunek jest jeden: prawidłowa segregacja u źródła. 

Do niebieskiego pojemnika nie należy wrzucać: tłustego, mokrego papieru, opakowań wielomateriałowych, worków po materiałach budowlanych, ręczników papierowych
i chusteczek higienicznych, papieru foliowanego, paragonów, kubeczków "papierowych".

Pracownicy łódzkiej sortowni odpadów miesięcznie wybierają od 250 do 300 ton kartonu oraz około 100 ton papieru kolorowego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy