Dziki spokojnie przemierzające łódzkie blokowiska nie zaskakują już w zasadzie nikogo. Zwierzęta można spotkać w każdej dzielnicy, która choćby fragmentem sąsiaduje z terenem zielonym lub lasem. Dzikie świnie wyjątkowo polubiły Teofilów, stary Widzew, park na Zdrowiu oraz Arturówek i Łagiewniki.
Poza dzikami w mieście pojawia się także coraz więcej innych dzikich zwierząt. W czwartek jeden z łodzian nagrał krótki film, na którym widać młodego jelonka, który błąka się pod jednym z bloków przy ulicy Pabianickiej. Wystraszone zwierzę próbuje znaleźć drogę ucieczki, straciło jednak orientacji i nie jest w stanie wydostać się z pułapki, do której trafiło. Po kilkunastu sekundach jelonek rzuca się do biegu w kierunku ulicy Pabianickiej. Przebiega przez jeden z jej pasów, by dosłownie po sekundzie rozbić się o barierki przestanku tramwajowego. Zwierzę szybko się podnosi i znów zaczyna uciekać w kierunku ronda Lotników Lwowskich.
Gdyby jelonka udało się zatrzymać, trafiłoby zapewne do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w łódzkich Łagiewnikach, gdzie udzielono by mu pomocy, a następnie wypuszczono na wolność.
Dlaczego dzikie zwierzęta zapuszczają się do Łodzi? Co robić gdy się na nie napotkamy?
Jerzy Jankowski, przyrodnik, który od wielu lat obserwuje migracje dzikich zwierząt do miast, przyznaje, że jest to trudny temat. Przede wszystkim, dlatego, że często urzędnicy nie wiedzą, jak postępować w takiej sytuacji.
Nie ma problemu, kiedy widzimy zwierzęta raz, a potem znikają. Gorzej, jak się u nas "zadomowią". Wówczas odpowiednie służby zaczynają się zastanawiać, jak się ich pozbyć. Najpierw próbują je jakoś przepędzić, a jeżeli to nie przynosi oczekiwanego rezultatu, wówczas może zapaść decyzja o ich ostrzale. To moim zdaniem, człowieka, który od ponad 50 lat obserwuje polską przyrodę, najgorsza decyzja. Oczywiście, wiem, że nasze bezpieczeństwo to podstawa, ale jestem zwolennikiem innych, bezkrwawych rozwiązań.
Jeśli jesteśmy zaniepokojeni obecnością leśnych zwierząt w sąsiedztwie, można to zgłosić do Zarządu Zieleni Miejskiej (ul. Konstantynowska 8/10) pod numerami (42) 632 75 09, (42) 632 75 79 lub e-mailem: sekretariat@zzm.lodz.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.