Reklama

Reklama

Łódź na podium miast przyjaznych kierowcom. "Przyjazne? Dziura na dziurze, połowa ulic zamknięta"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Oponeo i Yanosik opublikowały ranking miast przyjaznych kierowcom. Łódź zajęła drugie miejsce, wprawiając w osłupienie zmotoryzowanych mieszkańców. Sprawdziliśmy kryteria zestawienia. Szczegóły w artykule poniżej.

Reklama

Według Oponeo.pl i Yanosik.pl Łódź jest miastem przyjaznym kierowcom

Łódź na pudle. Drugie miejsce powinno być dla łodzian powodem do dumy. Tymczasem na jednym z miejskich profili mieszkańcy nie szczędzą słów krytyki.

"Przyjazne? Dziura na dziurze, połowa ulic zamknięta i to jest miasto przyjazne kierowcom? 1 kwietnia już był"- pisze jeden z mieszkańców.

"Na czym ta przyjaźń miasta z kierowcami miałaby polegać? Niech ktoś mnie oświeci!" - pyta łodzianka.

Krytycznych głosów jest więcej.

"No nie może być inaczej. Do tego możliwość wjazdu I dojazdu autem wszędzie. Mała i tania strefa płatnego parkowania. Akceptowanie parkowania na biedaparkingach, zakazach czy nawet na "deptakowej" Piotrkowskiej. Brak priorytetu dla MPK. Brak buspasów. To miasto to raj dla kierowców" - ironizuje łodzianin.

"Tak, na pewno - drugi miesiąc czekam na odszkodowanie za rozwaloną oponę i pogiętą felgę " - pisze kolejny mieszkaniec.

Ranking miast przyjaznych kierowcom publikowany jest od 5 lat i jest dostępny na stronie Oponeo.pl KLIK 

Jakie aspekty wzięli pod uwagę autorzy rankingu?

  • prędkość jazdy w centrum i w granicach miasta
  • liczbę kolizji
  • infrastrukturę parkingową
  • ładowanie samochodów elektrycznych
  • carsharing
  • ceny paliwa
  • ubezpieczeni
  • koszty wymiany opon
Łódź znalazła się wśród miast powyżej 300 tys. mieszkańców. Zdobyła 42 punkty, co dało jej drugie miejsce. Według autorów zestawienia miastem najbardziej przyjaznym kierowcom jest Gdańsk.

Za Łodzią z kolei uplasowały się:

Po Łodzi jeździ się wolno

Przyjrzyjmy się z bliska poszczególnym kategoriom. Gdzie w Polsce jeździ się najszybciej? W Lublinie, gdzie średnia prędkość w centrum wynosi 34 km/h, a poza centrum 43.

W Łodzi te Wartości wynoszą odpowiednio 29 i 40 km/h. Szybciej niż po Łodzi jeździ się po Warszawie, Bydgoszczy i Gdańsku.

Jak wynika z danych przytoczonych przez Oponeo.pl, najmniejszą liczbę kolizji odnotowano w Bydgoszczy, choć w przeliczeniu na 1000 mieszkańców króluje Wrocław (4920 stłuczek). W Łodzi odnotowano ich 7529 (wskaźnik na 1000 mieszkańców - 11,3). Gorzej jest w Warszawie i Lublinie.

Ciekawym kryterium wydaje się "parkowanie".

"Sprawdziliśmy, gdzie istnieje dogodna infrastruktura do parkowania w przestrzeni miejskiej oraz ile złotych średnio trzeba zapłacić za pozostawienie w niej pojazdu. Źródło danych: Urzędy Miast i Zarządy Dróg, stan na czerwiec 2022" - czytamy w serwisie Oponeo.pl.

Łódź jest mniej więcej pośrodku. Średnia opłata to 4,08 zł, a na przykład w Lublinie 3,23 zł, z kolei w Warszawie 4,48 zł a w Poznaniu 5,73 zł.

W Łodzi przypada 2,3 miejsca parkingowego Park N Go na 1000 mieszkańców. Wskazano ich 5 z 1520 miejscami. Miejsc parkuj i idź jest najwięcej w Warszawie - 4743 na 16 parkingach.

Autorzy zestawienia przeanalizowali także abonamenty i ulgi. Zauważyli, że w Łodzi nie ma ich dla przedsiębiorców. 

Inne z kryteriów to ekojazda. W Warszawie są 203 stacje ładowania, w Łodzi jest ich 39. Choć najmniejszą liczbą może pochwalić się Lublin (11).

Według rankingu Łódź jest miastem, w którym najtaniej zatankujemy. Choć ceny podane w zestawieniu są mocno nieaktualne. 5,49 zł za popularną "95' czy 5,42 za olej napędowy lub 2,68 za LPG. Za takimi cenami tęsknimy.

Łódź też dobrze wypada wśród miast, jeśli chodzi o ubezpieczenie. Średnią cenę wyliczono na 529 zł. O 7 zł taniej jest w Lublinie. Za to w Gdański czy Wrocławiu około 630 zł, czyli 100 zł drożej.

Wszystkie składowe dały Łodzi drugie miejsce. Mieszkańcy się dziwią, a wszystko zależy od punktu widzenia, a w zasadzie od rankingu. Zestawienia Inrix czy Tom Tom stawiają Łódź wśród czołówki najbardziej zakorkowanych miast w Polsce i na świecie. Autorzy tych zestawień też biorą pod uwagę czas podróży, kolizje. Skąd te rozbieżności? Może macie jakieś sugestie?

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy