reklama
reklama

Łódź nie zapomina o swojej historii – 76 lat od likwidacji Litzmannstadt-Ghetto

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź nie zapomina o swojej historii – 76 lat od likwidacji Litzmannstadt-Ghetto - Zdjęcie główne

Łódź nie zapomina o swojej historii – 76 lat od Likwidacji Litzmannstadt-Ghetto (fot. mat. prasowe)|Wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź 29 sierpnia 1944 roku z łódzkiego getta do Auschwitz Birkenau zostali wywiezieni ostatni mieszkańcy. Po tych wydarzeniach zamknięta żydowska dzielnica została zlikwidowana. 76 lat później miasto uczci pamięć tamtych dni. 
reklama

Łódź, ważny ośrodek żydowskiej kultury, nauki i handlu chce uczcić tamte wydarzenia. W tym roku główne uroczystości 76. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto, ze względu na szabat, przesunięto na 28 sierpnia 2020 r.

!reklama!

Obchody odbędą się na cmentarzu żydowskim i stacji Radegast. Nie zabraknie także Ocalałych, mieszkających za granicą. Choć nie pojawi się osobiście, Leon Weintraub wygłosi swoje przemówienie za pośrednictwem Internetu. Nie przyjedzie także z Izrael Jehuda Widawski. Na uroczystość przybędą natomiast Ocalałe ze Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, które złożą na cmentarzu kwiaty i zapalą znicze.

W organizację obchodów włączyło się także młodsze pokolenie. Ze stacji Radegast przemówienie wygłosi Ala Elczewska, mieszkająca na co dzień w Kopenhadze córka Haliny Elczewskiej, pomysłodawczyni Parku Ocalałych. Zaplanowano także spotkanie online, w którym wezmą udział dzieci Ocalałych ze Stanów Zjednoczonych, Izraela i Niemiec.

Głównym artystycznym punktem obchodów będzie koncert „Ptaki smutków”. Na scenie pojawią się znani muzycy, m.in. pochodząca z Łodzi grupa L.Stadt. Koncert odbędzie się 27 sierpnia, a internetową transmisję z niego będzie można oglądać 29 sierpnia o 20:00. Dzień później zostanie wyemitowany na falach Radia Łódź.

W ramach tegorocznych obchodów odbędzie się także szereg wydarzeń towarzyszących takich jak koncerty, spacery, czy wykłady o historii getta. 

Całość obchodów, uroczystości religijne z cmentarza żydowskiego oraz oficjalne, ze stacji Radegast, będą transmitowane online. Na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy. Szczegóły na stronie: https://www.centrumdialogu.com/litzmannstadt-ghetto.

Wszystkie wydarzenia organizowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami w reżimie epidemiologicznym.

źródłó: mat. prasowe

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama