Reklama

Reklama

Łódź od prawie 4 lat dofinansowuje program in vitro

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź od prawie 4 lat dofinansowuje program in vitro   - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od połowy 2016 roku łódzki magistrat dofinansowuje procedurę in vitro w dwóch ośrodkach leczniczych w mieście. Jak dotąd w programie urodziło się 200 dzieci - w tym 13 par bliźniąt. Od początku programu zanotowano 300 ciąż (w tym 16 wielopłodowych), a 853 pary złożyły wnioski uczestnictwa w procedurze. 

Reklama

W 2020 roku miasto przeznaczy 1 mln złotych na dofinansowanie 200 procedur in vitro, które odbywają się w klinice GAMETA (100) oraz w Salve (100). Łącznie miasto wydało 3,4 mln zł na dofinansowanie zabiegów in vitro dla łódzkich par. Jak dotąd w programie urodziło się 200 dzieci. Setne z nich urodziło się we wrześniu 2018 r. Jak podają statystyki metodą in vitro rodzi się mniej więcej tyle samo chłopców i dziewczynek.

!reklama!

Łódź bezpłatnie przekazuje innym samorządom licencję na program. Pierwszy taką umowę podpisano z Sosnowcem w październiku 2016 r. Następnie dołączyły: Szczecinek, powiat Pabianicki, Błaszki, Gniezno i Zgierz (październik 2019).

Warunki formalne programu:

  • Należy zgłosić się do wybranej klinki po kwalifikację do programu. Realizatorzy programu do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego będą dokonywali kwalifikacji zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii i warunkami ustawy o leczeniu niepłodności
  • W wybranym ośrodku realizatora programu wymagane będzie złożenie informacji o uprzednim przeprowadzeniu leczenia niższego rzędu lub wyniku diagnostycznego potwierdzającego bezpośrednie wskazanie do leczenia metodami rozrodu wspomaganego medycznie, a także udokumentowanie tego faktu w prowadzonej dokumentacji medycznej.
  • W Urzędzie Miasta Łodzi wymagane będzie złożenie wniosku kierującego do programu wystawionego przez ośrodek realizatora programu
  • Program obejmuje dofinansowanie w wysokości do 5000 zł do jednej procedury biotechnologicznej, ale nie więcej niż 80% kosztów danej procedury. Maksymalnie para może przystąpić do programu 3-krotnie - czyli może uzyskać dofinansowanie 3 razy po 5000 zł do każdej procedury.
  • Do programu może przystąpić para, która w dniu kwalifikacji do niego mieszkała w Łodzi. Para pozostaje w związku małżeńskim lub partnerskim. Kobieta ma od 20 do 40 lat (warunkowo do 42 roku życia).
Szybkiej kwalifikacji podlegają pary ze schorzeniem nowotworowym w celu zachowania płodności.

Od początku programu Łódź przeznacza ok. miliona złotych rocznie z budżetu miasta na dofinansowanie zabiegów.

Źródło: UMŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy