Reklama

Reklama

Łódź. Pięciomiesięczny Antoś w łódzkim oknie życia. "Był starannie ubrany, uśmiechał się, gaworzył"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź. Pięciomiesięczny Antoś w łódzkim oknie życia. "Był starannie ubrany, uśmiechał się, gaworzył" - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W oknie życia przy ul. Obywatelskiej w Łodzi pozostawiono kilkumiesięcznego chłopca. Siostry urszulanki ochrzciły go z "wody" i nadały imię Antoni. W ciągu ostatniego półrocza do łódzkiego okna życia trafiło trzech chłopców.

Reklama

Dziecko w łódzkim oknie życia w Poniedziałek Wielkanocny

Jak czytamy na stronie internetowej Caritas Archidiecezji Łódzkiej, w Poniedziałek Wielkanocny, 5 kwietnia 2021, o godz. 18:25, w domu sióstr urszulanek w Łodzi, przy ul. Obywatelskiej 60, rozległ się dzwonek informujący o otwarciu Okna życia. Siostry znalazły w nosidełku chłopca.

- Według naszej oceny chłopiec ma około 5 miesięcy. Był starannie ubrany, uśmiechał się, gaworzył – opowiada s. Anna Baranowska, pielęgniarka w domu Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Łodzi. - Ochrzciłyśmy go "z wody", nadając mu imię Antoni. Zgodnie z procedurą, sporządzony został policyjny protokół ze zdarzenia. Następnie dziecko trafiło do szpitala, gdzie zostało zbadane. Mały Antoś będzie oczekiwał na adopcję w rodzinie zastępczej. To już piąte dziecko w Oknie życia przy ul. Obywatelskiej. W ciągu ostatniego półrocza, trafili tu trzej chłopcy - w październiku i grudniu.

W oknie życia rodzic może pozostawić dziecko ananimowo. Tego typu miejsca powstają zwykle przy domach żeńskich zgromadzeń zakonnych. Jak informuje Caritas Archidiecezji Łódzkiej, siostry czuwają cały rok, by podjąć natychmiastową opiekę nad dzieckiem. Okno otwiera się z zewnątrz i jest łatwo dostępne. Otwarte – uruchamia alarm w domu, w którym jest zainstalowane. Pozostawione w nim dziecko natychmiast otrzymuje pomoc.

Procedury są takie, że powiadamiane są pogotowie ratunkowe i policja. O sprawie dowiaduje się także sąd rodzinny, który uruchamia procedurę adopcyjną. 

Polecamy: Ratownicy medyczni z Łodzi alarmują: "Na Covid-19 chorują coraz młodsze osoby, w tym dzieci"

14 dzieci w oknach życia w Archidiecezji Łódzkiej

Rodzice, którzy przeżywają jakikolwiek kryzys w związku z pojawieniem się dziecka mogą zawsze uzyskać wsparcie w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym, pod numerem telefonu: 607 161 580.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej utworzyła trzy Okna życia: w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi i Pabianicach. Oprócz okien życia Caritas w Łodzi działa jeszcze okno życia w Centrum Medycznym im. L. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13. Dzięki funkcjonującym w naszej archidiecezji oknom uratowano życie 14 dzieci.

W oknie życia w Piotrkowie Trybunalskim do tej pory pojawiło czterech chłopców. Do okna życia w Pabianicach trafiło troje dzieci. Pięcioro dzieci znalazły siostry urszulanki w oknie życia w Łodzi. Kolejne dwoje dzieci pozostawiono w oknie w II Szpitalu Miejskim im. L. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13.

Pierwsze okno życia powstało 19 marca 2006 roku w Krakowie. Obecnie w całym kraju funkcjonuje ponad 67 okien w 60 miejscowościach. 90% Okien życia w Polsce prowadzonych jest pod patronatem Caritas. Do tej pory w oknach życia pozostawiono ponad 150 niemowląt, z czego 115 w oknach Caritas. Najwięcej w Krakowie i w Warszawie – po 18 dzieci.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy