reklama
reklama

Łodzianie na pikniku Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łodzianie na pikniku  Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
55
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Łódź Pamiątkowy śpiewnik wojskowy, legionistów marszałka Józefa Piłsudskiego, był jedną z najważniejszych pamiątek pokazanych podczas pikniku przygotowanego przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi z okazji otworzenia skrzyżowania ulicy Legionów i gdańskiej. Na wydarzeniu zawitało sporo łodzian, którzy wzięli udział w animacjach, wykładach oraz zwiedzali stałe wystawy muzeum, które mimo upływu lat, nadal robią ogromne wrażenie. 
reklama

Kilkaset osób przewinęło się przez piknik przygotowany przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Wydarzenie odbyło się z okazji otworzenia dla ruchu skrzyżowania ulic gdańskiej i Legionów - to właśnie tutaj, przy ul. Gdańskiej 17 znajduje się siedziba główna jednego z najważniejszych i zarazem najbardziej niedocenianych łódzkich muzeów.

Muzeum mieści się dawnym budynku więziennym zbudowanym w latach 1883–1885, przy ówczesnej ul. Długiej (dziś Gdańska). Niegdyś znajdowało się tu carskie więzienie,  przeznaczone przede wszystkim dla więźniów politycznych – m.in. działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej i innych ruchów niepodległościowych. Później służyło ono też niemieckim okupantom, a po II Wojnie Światowej do 1953 roku – również władzy ludowej. 

Ci, którzy przybyli 6 kwietnia na Gdańską 17 na pewno nie mogli narzekać na nudę. Można było wziąć udział w grze muzealnej, wysłuchać wykładu dotyczącego historii muzeum, kupić kilka pamiątek, a co najważniejsze obejrzeć wystawę stałą. Najważniejszym jej punktem był unikalny śpiewnik wojskowy przygotowany na cześć Kazimierza Jana Piątka ps. Herwin, jednego z kapitanów Legionów marszałka Piłsudskiego. 
- Herwin był jednym z bliższych oficerów Józefa Piłsudskiego i jeszcze za życia był legendą – wyjaśnia Klara Chaniecka kulturoznawczyni i asystentka w sekcji naukowej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. – Gdy poległ w maju 1915 roku w bitwie pod Konarami, jego siostra na jego pamiątkę postanowiła zebrać śpiewnik pieśni, które były tak ważne dla polskich żołnierzy. To wyjątkowy unikat, którego na próżno szukać w wersji cyfrowej. 
Śpiewnik można oglądać do końca kwietnia, stałe wystawy muzeum każdego tygodnia od wtorku do niedzieli. 

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama