Łódź przed Warszawą w rankingu zielonych miast
Łódź ma 3. lokatę w rankingu przygotowanym przez Fundację Schumana i Fundację Adenauera. Pierwsze miejsce zdobył Lublin. Na podium znalazły się także Katowice. Z mniejszych miast na wyróżnienie zasługują Siedlce (4. lokata). Warszawa w kategorii ‘zielonych miast’ zajęła 7. miejsce. Jest to najsłabszy wynik stolicy ze wszystkich dotychczasowych kategorii rankingu polskich miast ‘Europolis’.!reklama!
W końcówce rankingu Europolis dominują mniejsze miejscowości (pon. 150 tyś. mieszkańców), głównie z Górnego Śląska.
Jak czytamy w komunikacie prasowym, Łódź wysoką lokatę zawdzięcza wynikom w kategoriach działań na rzecz jakości powietrza (2. miejsce) – miasto wyróżnia się najwyższymi planowanymi wydatkami na ten cel: w 2021 r. zamierza przeznaczyć blisko 300 mln zł (5,8 proc. budżetu), na które złożą się m.in. dofinansowania do wymiany pieców (4,4 zł w przeliczeniu na mieszkańca).
- Wysoka jakość powietrza jest jedną z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych do osiągnięcia wartości zielonych miast. Zależy od bardzo wielu czynników – zauważa Iga Kamocka, koordynatorka Europolis. – Dlatego w kategorii działań na rzecz jakości powietrza koncentrowaliśmy się nie na stanie obecnym, ale na aktywności i działaniach samorządów, m.in. w zakresie wymiany starych pieców, tzw. kopciuchów.
Również transport publiczny (4. miejsce) i indywidualny transport elektryczny (4. miejsce) to moce strony Łodzi.
Stolica województwa łódzkiego może także pochwalić się drugą najbardziej aktywną flotą komunikacji miejskiej (za Warszawą) oraz 3. miejscem pod kątem liczby przystanków na kilometr kwadratowy (za Warszawą i Siedlcami). Słabo natomiast wypada zaangażowanie mieszkańców w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju – Łódź zajęła dopiero 60. z 66 miejsc.
Miasto zapowiada nowe zasadzenie wzdłuż dróg dwupasmowych
Działania na rzecz środowiska, jakości poeiwetrza to jedno, a zieleń w mieście to drugie.Przypomnijmy, Najwyższa Izba Kontroli co jakiś czas publikuje raporty dotyczące gospodarowania zielenią. W 2018 roku przeanalizowano sytuację zarządzania zielenią miejską w dziewięciu miastach, w tym w Łodzi.
Z raportu wynika, że od 2014 roku w Krakowie, Łodzi i Warszawie zieleni ubyło.
Łódź zaliczyła także największy spadek w statystyce ogólnej powierzchni zieleni przypadającej na jednego mieszkańca.
Miasto zapowiada, że zieleni w Łodzi będzie więcej. Powierzchnia lasów ma się zwiększyć o jedną dziesiątą. Z kolei przy głównych drogach dwupasmowych w Łodzi pojawią się tysiące nowych drzew, których zadaniem będzie ochrona mieszkańców przed upałami i hałasem oraz oczyszczanie powietrza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.