Reklama

Reklama

Łodzianie, gdzie do lekarza w święta? Sprawdźcie, co zrobić w nagłych przypadkach [adresy, telefony]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Łodzianie, gdzie do lekarza w święta? Sprawdźcie, co zrobić w nagłych przypadkach [adresy, telefony] - Zdjęcie główne

Sprawdźcie, gdzie w czasie świąt w Łodzi szukać pomocy lekarskiej. | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Nawet w wyjątkowym świątecznym czasie plany może pokrzyżować nam choroba lub niespodziewany wypadek. Warto wiedzieć, co zrobić w sytuacji nagłej konieczności skorzystania z pomocy medycznej. Sprawdziliśmy, jakie punkty na terenie Łodzi będą działać w święta.

Reklama

Świąteczna pomoc medyczna w Łodzi

Wielu z nas święta spędzi w domu z bliskimi, goszcząc u siebie rodzinę lub udając się w odwiedziny do naszych krewnych. W takich sytuacjach warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność – również związaną z niespodziewanym pogorszeniem się stanu zdrowia. 

• W sytuacji nagłej choroby skorzystaj z najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
• Poradę pielęgniarki, położnej lub lekarza przez telefon uzyskasz, dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200 (Teleplatforma Pierwszego Kontaktu).
• W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia wezwij zespół ratownictwa medycznego.
• Pamiętaj! W razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia możesz skorzystać z pomocy medycznej w całym kraju, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz na stałe.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Całodobowo w święta ustawowo wolne od pracy, w weekendy oraz w dni powszednie od godziny 18.00 do 8.00 rano następnego dnia, możesz skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.Otrzymasz tam świadczenia medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Udaj się tam, np. w sytuacji nagłego zachorowania, pogorszenia się stanu zdrowia, bólu głowy czy brzucha, które nie ustępują pomimo przyjęcia leków przeciwbólowych. Zwłaszcza jeśli dolegliwości te dotyczą małych dzieci lub osób starszych.

Pełna lista z dokładnymi adresami punktów, które świadczą tego typu pomoc. 

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) – 800 137 200

Zamiast wizyty u lekarza w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, możesz skorzystać z konsultacji telefonicznej. Pielęgniarka, położna i lekarz dyżurują pod bezpłatnym numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) - 800 137 200, w nocy w dni powszednie (od godziny 18.00 do 8.00 następnego dnia) oraz całodobowo w weekendy i święta.
Na TPK otrzymasz e-receptę lub e-zwolnienie, gdy będzie to konieczne. Jeśli wypełnisz formularz internetowy, możesz zamówić poradę telefoniczną z medykiem. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu obsługuje pacjentów w kilku językach, m.in. polskim, angielskim i ukraińskim.

Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Pamiętaj, że SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.

Takie sytuacje wymagają natychmiastowych czynności ratunkowych i wdrożenia szybkiej diagnostyki oraz podjęcia leczenia. W przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia, oceniony przez personel medyczny. Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca swego zamieszkania. 

Pomoc medyczna w izbach przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego, czy lekarza poradni specjalistycznej. Ma na celu diagnostykę i leczenie w zakresie niezbędnym do ustabilizowania funkcji życiowych pacjenta. Następnie pacjent jest wypisywany, albo przyjęty do właściwego oddziału szpitalnego.  

Adresy i dane kontaktowe do SOR i izb przyjęć.

Ratownictwo medyczne 

W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer 112, lub 999 i wezwij zespół ratownictwa medycznego.
Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia.

Wezwij zespół ratownictwa medycznego, jeśli ktoś w Twoim otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha.

Nocna pomoc stomatologiczna w święta

W razie nagłego bólu zęba zgłoś się do najbliższego punktu stomatologicznej pomocy doraźnej. Stomatolodzy pracują tu w dni powszednie od 19 do 7 rano, a w soboty, niedziele i święta przez całą dobę. 

• Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia ALEX-DENT w Łodzi, 
ul. Okrzei 40, 
telefon do rejestracji 42 640 77 10


• Niepubliczny Stomatologiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Super-Dent w Łodzi, 
ul. Wodna 25/1BU, 
telefon do rejestracji 42 673 35 98


Bezpłatna i całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia – 800 190 590

Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie uzyskasz wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt.
Konsultanci podpowiedzą, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy