reklama
reklama

Łodzianie oddają krew dla Ukraińców. Najważniejsze będą działania długofalowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Formy pomocy ogarniętej wojną Ukrainie przybierają rozmaitą postać. Oprócz zbiórek pieniędzy i darów, wolontariatu, ofiarowania dachu nad głową czy pomocy w transporcie, Polacy tłumnie ruszyli do punktów krwiodawstwa. Próśb prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o przekazywanie krwi wysłuchali również łodzianie. Minister zdrowia dziękuje krwiodawcom za zaangażowanie ale podkreśla, że naszą pomoc musimy rozłożyć w czasie.
reklama

Mieszkańcy Łodzi oddają krew dla obywateli Ukrainy  

Aby pomóc Ukrainie Polacy mobilizują się na każdym polu. W ostatnich dniach centra i punkty krwiodawcze w całym kraju przeżywają prawdziwe oblężenie. Społeczeństwo wsłuchało się w apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który prosił o oddawanie krwi tak bardzo potrzebnej ofiarom wojny. 

Wg danych z RCKiK w Łodzi z 2 marca 2022 roku stan zapasów krwi grup A Rh-, A Rh+, B Rh-, B Rh+, AB Rh+, AB Rh- i 0 Rh+ jest wysoki. Aktualnie jedynie oddana krew grupy 0 Rh- utrzymuje się na poziomie średnim. 

– W chwili obecnej, po tym jak od kilku dni licznie Krwiodawcy przychodzą do Centrum oraz Terenowych Oddziałów aby oddać krew, mamy zapasy krwi – mówi Magdalena Matusiak z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. 

Warto podkreślić, że wysoki poziom zapasów w bankach krwi nie powinien zniechęcać nas do odwiedzania punktów krwiodawczych. Konkretne ilości i grupy krwi kierowane są tam, gdzie akurat najbardziej ich potrzeba. RCKiK informuje o ogromnej mobilizacji dawców zaznaczając jednocześnie, że ważne będą działania długofalowe, o których na środowej konferencji prasowej (02.03) przypominał minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Intensywnie wymieniamy informacje ze stroną ukraińską na temat zapotrzebowania na krew – poinformował szef Ministerstwa Zdrowia. - Oddanie krwi teraz, kiedy nie ma dużego zapotrzebowania po stronie ukraińskiej wykluczy możliwość pomagania w najbliższym czasie. Następne oddawanie będzie możliwe po dwóch, trzech miesiącach. Przygotujmy się, że pomaganie z naszej strony będzie musiało trwać dłuższy czas. Zostawmy część zasobów i możliwości – podkreślił w trakcie swojego wystąpienia. 

Co trzeba wiedzieć przed oddaniem krwi? 

Wszystkie przydatne informacje dla dawców krwi znajdują się na stronie internetowej RCKiK Łódź. Krew można oddawać zarówno w głównej siedzibie Centrum (Franciszkańska 17/25 w Łodzi), w oddziałach terenowych (adresy dostępne na stronie) oraz w punktach mobilnych (szczegółowy harmonogram lokalizacji i terminów dostępny na stronie). 

Oddać krew mogą osoby w wieku od 18 do 65 roku życia, ważące powyżej 50 kg, które nie przyjmują leków na stałe. Przed udaniem się do Centrum warto zapoznać się ze szczegółową listą dyskwalifikacji czasowych i stałych. 

Krew mogą oddawać osoby, które przeszły zakażenie wirusem Covid-19. W takim przypadku należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi w zakładce „dla ozdrowieńców” dostepnej na stronie Centrum. 

Wybierając się do punktu krwiodawstwa koniecznie musimy zabrać ze sobą dokument tożsamości.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama