Reklama

Ukraińcy z Łodzi masowo chcą oddawać krew dla żołnierzy. Gdzie można się zgłaszać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adam Staśkiewicz/ UMWŁ

Ukraińcy z Łodzi masowo chcą oddawać krew dla żołnierzy. Gdzie można się zgłaszać?  - Zdjęcie główne

RCKiK w Łodzi gotowe jest na duże ilości krwiodawców w związku z sytuacją na Ukrainie | foto Adam Staśkiewicz/ UMWŁ

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W związku z wydarzeniami na Ukrainie do łódzkiej stacji krwiodawstwa zgłasza się dużo chętnych chcących oddać krew dla poszkodowanych. Gdzie można się zgłosić, by wspomóc i zasilić stacje krwiodawstwa? Zapytaliśmy o to RCKiK w Łodzi.

Otrzymaliśmy informację o dużej liczbie obywateli Ukrainy mieszkających w Łodzi, chętnych do oddania krwi dla poszkodowanych w wyniku rosyjskich ataków.

Zwróciliśmy się z pytaniem o możliwość oddawania krwi dla poszkodowanych z Ukrainy do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Choć oddana krew nie będzie na razie transportowana prosto na Ukrainę, potrzeba jej zbierania i magazynowania jest duża – Polska jest gotowa na pomoc medyczną dla naszych wschodnich sąsiadów. Oddana w tutejszych stacjach krew będzie magazynowana i ważna przez 42 dni. W razie potrzeby, organizowane będą transporty medyczne.

 „Mamy bardzo dużo takich telefonów. Wszyscy chętni do oddania krwi zapraszani są do naszego centrum albo do dziesięciu oddziałów terenowych na terenie województwa. Na naszej stronie www.krwiodawstwo.pl wypisane są godziny otwarcia naszych oddziałów. Serdecznie wszystkich zapraszamy, jeżeli zainteresowanie będzie duże, będziemy pobierać krew nawet całodobowo - jesteśmy bardzo otwarci, zbieramy i magazynujemy niezbędną krew. Wiemy, że obywatele Ukrainy przebywający na terenie Polski chcą ją oddawać, mamy nawet lekarza z Ukrainy, który ewentualnie będzie z nimi rozmawiał w razie jakichś trudności. Jeżeli będzie naprawdę duże zainteresowanie nikt z nas stad nie wyjdzie do ostatniego dawcy” – mówi pani Edyta Wcisło, dyrektor RCKiK w Łodzi.

W związku z  wydarzeniami na wschodzie minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o planach pomocy medycznej dla Ukrainy. W rozmowie z Wirtualną Polską szef resortu zdrowia poinformował o gotowości 120 polskich szpitali i kilku tysiącach miejsc przeznaczonych dla rannych. Minister Niedzielski mówił też o przygotowaniach pociągu sanitarnego, wyposażonego w niezbędne wyposażenie medyczne i zapasy leków, który umożliwi transport rannych z Ukrainy do Polski. 

Krwiodawstwo w Łodzi. Gdzie można się zgłosić, by pomóc?

Siedziba RCKiK w Łodzi znajduje się przy ulicy Franciszkańskiej 17/25. Krew można oddawać codziennie. 

Poniedziałek 7:00 - 15:30

Wtorek 7:00 - 17:30

Środa 7:00 - 15:30

Czwartek 6:30 - 18:00

Piątek 7:00 -15:30

Sobota 8:00 - 13:30

Niedziela 8:00 - 13:00 

Jak przygotować się do oddania krwi? Przede wszystkim należy być dobrze wypoczętym i nawodnionym, rano niezbędny jest też lekki posiłek. Do punktu rejestracji trzeba zgłosić się z dowodem tożsmości. Po wypełnieniu kwestionariusza i pobraniu próbki krwi zgłaszamy się do lekarza, który oceni czy możemy zostać dawcami.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy