Reklama

Reklama

Łodzianie, przypominamy. Koniec z przyłbicami i szalikami! W grę wchodzą tylko maseczki

Opublikowano:
Autor:

Łodzianie, przypominamy. Koniec z przyłbicami i szalikami! W grę wchodzą tylko maseczki - Zdjęcie główne

Łodzianie, przypominamy. Od 27 lutego tylko z maseczką. Przyłbica i szalik nie wystarczą (fot. Pixabay)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od północy w sobotę 27 lutego zaczęły obowiązywać nowe restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Niektóre z nich dotkną także mieszkańców Łodzi. W życie wchodzi bowiem zapowiadany od kilku dni nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Reklama

Łódź. Od 27 lutego tylko z maseczką. Przyłbica i szalik nie wystarczą

!reklama!

W województwie łódzkim w życie nie weszły większe zmiany. Hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, czy baseny pozostają otwarte w reżimie sanitarnym. Dzieci z najmłodszych klas podstawówek nadal mogą uczyć się stacjonarnie.

Od soboty 27 lutego obowiązuje natomiast kwarantanna dla osób wracających z Czech i Słowacji. Unikną jej jedynie ci, którzy przedstawią test z negatywnym wynikiem z ostatnich 48 godzin bądź mają już za sobą dwie dawki szczepienia.

Najważniejsza zmiana w Łodzi i regionie łódzkim dotyczy zapowiadanego wcześniej nakazu noszenia maseczek ochronnych, a nie - jak to było do tej pory - możliwości zasłaniania ust i nosa przyłbicami, szalikami, chustami czy też kominami. 

Polecamy: Łódzkie „Kuchenne Rewolucje” kontra pandemia. Czy wizyta Magdy Gessler w restauracji „Imber” pomoże lokalowi przetrwać?

Nie masz maseczki? W Łodzi policjanci mogą ukarać cię mandatem

Dotychczasowe wątpliwości związane z „mandatami za brak maseczki” dotyczyły przede wszystkim braku wyraźnej podstawy ustawowej do wydania rozporządzenia nakładającego powszechny obowiązek zasłaniania ust i nosa. Nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która weszła w życie z dniem 29 listopada 2020 r., wypełnia tą lukę prawną poprzez dosłowne wymienienie „nakazu zakrywania ust i nosa” pośród nakazów mogących znajdować się w rozporządzeniu wydanym na podstawie tej ustawy.

Nakaz zasłaniania ust i nosa maseczkami to zmiana, która dotknie zdecydowanie największą część społeczeństwa. Za niepodporządkowanie się do tego zalecenia grozić będą mandaty nawet do 1000 złotych.

- Będzie jasne zalecenie na poziomie rozporządzenia pandemicznego, że nieakceptowane są surogaty maseczek, czyli chusty, przyłbice - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Nadal podstawowym elementem, który pozwala nam się skutecznie zabezpieczyć jest przede wszystkim maseczka i stosowanie reguły DDM. Chcemy tę regułę rozszerzyć do reguły DDMAW - "A" to aplikacja, a "W" to wietrzenie pomieszczeń - podsumował nowe restrykcje Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy