Reklama

Reklama

Łodzianie uratowali tereny zielone w Łodzi. Będą parki zamiast betonowych osiedli

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łodzianie uratowali tereny zielone w Łodzi. Będą parki zamiast betonowych osiedli - Zdjęcie główne

Zielona Ostoja w Łodzi uratowana. Mieszkańcy Łodzi udowodnili, jak ważna dla nich jest zieleń (fot. Canva)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Nie będzie kolejnych domów między ul. Centralną i Wycieczkową. Zamiast budowy osiedla, władze Łodzi, pod presją mieszkańców, postanowiły, że tereny dawnej szkółki ogrodniczej pozostaną terenami zielonymi.

Reklama

Łodzianie zdecydowali. Wolą parki zamiast betonowych osiedli

Podczas konferencji prasowej wiceprezydent Adam Pustelnik ogłosił, że odstępuje od sprzedaży Zielonej Ostoi na Marysinie, która, wraz z kilkoma innymi terenami - m.in. terenem dawnych wyścigów konnych na Rudzie, zostanie objęta ochroną w formie leśnego parku. 

!reklama!

- Dzisiaj kończymy dyskusję o możliwości budowy domów jednorodzinnych między ul. Centralną i Wycieczkową. Otóż nie będzie takiej możliwości. Teren dawnej szkółki ogrodniczej pozostanie takim, jaki jest – zielonym, w który nie będziemy ingerować inwestycjami – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi.

Wpływ na decyzję mieli oczywiście łodzianie. Najpierw, szukając kompromisu, miasto zmniejszyło teren planowany pod zabudowę o około połowę. Na koniec rozmów, miasto zorganizowało jeszcze głosowanie w platformie Vox Populi, które okazało się formalnością. 

Zdecydowanie zwyciężyła opcja zostawić teren takim, jaki jest. Z ponad 11 tysięcy głosów, tylko niewiele ponad 600 było za budową tutaj w jakiejś formie domów.

„Ta decyzja wielki sukces łódzkiego społeczeństwa obywatelskiego, które pokazało swoją moc. Dzięki mobilizacji tysięcy łodzian, głosowanie na Vox Populi przeszło wszelkie oczekiwania. Za pozostawieniem terenu w nienaruszonej formie głosowało 10419 osób, a za opcjami 2 i 3 jedynie 609 osób. To absolutny rekord” - napisał na Facebooku Kosma Nykiel, łódzki aktywista.

uwaga: Skandal! Ktoś zanieczyścił chemikaliami studnię głębinową przy Wycieczkowej w Łodzi. Łodzianie chętnie czerpali z niej wodę [zdjęcia]

Mieszkańcy uratowali tereny zielone na terenie Łodzi. Teraz czas na nowe parki i zmiany w planie miejscowym

- To kolejny już teren, w którym rezygnujemy ze sprzedaży pod domy jednorodzinne. Wcześniej zdecydowaliśmy, że zamiast osiedli powstaną parki na Złotnie przy ul. Podchorążych 79 i w Andrzejowie przy ul. Relaksowej. To kolejny już teren, ale nie ostatni – mówi Pustelnik.

- Listę terenów, które wycofujemy już teraz z planów sprzedażowych uzupełniają działki przy ul. Olechowskiej i Konnej. Wszystkie pięć to zadrzewione nieruchomości, które pozostaną terenami zieleni. W przypadku ulicy Konnej, tak jak tutaj, przy Wycieczkowej, mamy do czynienia z dawnym terenem szkółki ogrodniczej. Jeszcze wcześniej była to siedziba wyścigów konnych, po których do dzisiaj, niestety, nic się już nie zachowało. Dla tego terenu, jeszcze dwadzieścia lat temu powstał plan miejscowy, który umożliwia budowę osiedla praktycznie na całości. Zamierzamy ten plan uchylić na jednej z najbliższych sesji – zapowiada Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

Na sesję trafią także projekty nowych uchwał. Będą to uchwały tworzące nowe parki przy ul. Wycieczkowej oraz przy Podchorążych oraz skwer przy ul. Relaksowej. 

Do rozstrzygnięcia pozostanie jedynie, jak będą się nazywały. Mieszkańcy proponują, aby uhonorować Stefana Rogowicza, naczelnika Wydziału Plantacji Miejskich. To on dokończył budowę parku na Zdrowiu oraz zmodernizował park Źródliska i park 3 Maja.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy