Reklama

Reklama

Łódzka kultura w liczbach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódzka kultura w liczbach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łodzianie i turyści korzystają z dobrodziejstw jakie oferują łódzkie placówki kulturalne, ale nie każdy wie, jak to wygląda w liczbach.

Reklama

Gdzie można w Łodzi spędzić czas obcując ze sztuką?

Na liczbę 22 miejskich instytucji kultury działających w Łodzi składa się: 5 instytucji artystycznych (Teatr Powszechny, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka, Teatr Muzyczny, Teatr Lalek „Arlekin”, Teatr „Pinokio”), 4 muzea (Muzeum Miasta Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii, Muzeum Tradycji Niepodległościowych), Biblioteka Miejska w Łodzi, Miejska Galeria Sztuki, 7 domów kultury (Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, Ośrodek Kultury „Górna”, Bałucki Ośrodek Kultury, Poleski Ośrodek Sztuki, Centrum Kultury Młodych, Widzewskie Domy Kultury, Dom Literatury Łodzi) oraz 3 inne instytucje określone w klasyfikacji budżetowej jako „pozostałe” (EC-1-Łódź Miasto Kultury, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Fabryka Sztuki) oraz utworzone w 2015 r. Łódzkie Centrum Wydarzeń, które podlega nadzorowi Biura Promocji i Nowych Mediów UMŁ.

Inwestycje w 2018 roku

W 2018 r. z myślą o poprawie warunków odbioru kultury realizowano inwestycje w miejskich instytucjach kultury na łączną kwotę ponad 20,89 mln zł, m.in. w Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, filiach Biblioteki Miejskiej oraz w miejskich domach kultury.

Oferta teatralna powiązana z finansami

Bogaty program, jaki oferują łódzkie teatry przyciąga coraz więcej widzów. Oferta 5 miejskich teatrów w ubiegłym roku obejmowała 63 premiery i 1607 przedstawień. Przedstawienia teatralne obejrzało ponad 376 tys. widzów i była to największa liczba widzów, jaką dotąd osiągnęły łódzkie teatry.

W 2018 roku łódzkie teatry otrzymały ze środków zewnętrznych, w tym sponsorskich łącznie ponad 1,5 mln zł (Teatr Pinokio – 821,5 tys. zł, Teatr Powszechny w Łodzi – 385 tys. zł, Teatr Nowy – 168,6 tys. zł, Teatr Lalek Arlekin – 80,52 tys. zł, Teatr Muzyczny – 66,6 tys. zł). Duża część dofinansowania pochodziła z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (łączna kwota pozyskana z MKiDN przez teatry miejskie wyniosła 674 tys. zł).

Wydarzenia i zadania

Środki pozyskane przez łódzkie placówki teatralne są przeznaczane często nie tylko na realizację pojedynczych, konkretnych wydarzeń, ale też na utrwalanie zasobów.

Najważniejsze wydarzenia i inicjatywy realizowane przez teatry w 2018 r.:

- cyfryzacja zasobów Teatru Nowego w Łodzi.
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka otrzymał dofinansowanie w programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura Cyfrowa na realizację zadania Cyfryzacja i udostępnienie zasobów archiwalnych Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W ramach niego dokonano digitalizacji kilkuset obiektów – głównie zdjęć archiwalnych i egzemplarzy scenicznych spektakli. Wyniki tej pracy będą sukcesywnie udostępniane na stronach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.  Realizacja zadania zapoczątkowała przygotowania do obchodów 70-lecia Teatru Nowego.
- VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu „Teatralna Karuzela”
zorganizowana przez Teatr Pinokio pod hasłem „Dusza w troki”; wydarzenie odbyło się na przełomie maja i czerwca, oferując mieszkańcom Łodzi liczne spektakle artystyczne i warsztaty.


Źródło: Raport o Stanie Miasta 2018

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy