Reklama

Reklama

Łódzki Budżet Obywatelski 2021/2022. Jakie nowości w IX edycji ŁBO?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódzki Budżet Obywatelski 2021/2022. Jakie nowości w IX edycji ŁBO? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź 10 maja wystartuje IX edycja Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego 2021/2022. Na przygotowanie i wysłanie wniosku mieszkańcy będą mieli czas do 31 maja. Przez te 3 tygodnie zorganizowane będą spotkania i dyżury pracowników Biura Aktywności Miejskiej.

Reklama

Łódzki Budżet Obywatelski 2021/2021 - termin składania wniosków

- Jesteśmy do Państwa dyspozycji i chcemy, żeby wszelkie wątpliwości były rozwiane jeszcze na etapie pisania wniosku, więc jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania, czy potrzeba, żeby pomóc w napisaniu projektu – dzwońcie, piszcie, bierzcie udział w spotkaniach online – informuje Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej.

Wnioski będzie można składać, zarówno przez Internet, jak i osobiście (w kancelarii Urzędu Miasta Łodzi, Piotrkowska 104). Aplikacja do składania wniosków będzie dostępna na stronie internetowej ŁBO www.lodz.pl/bo.

- Do składania wniosków przygotowana jest specjalna aplikacja, dzięki której mieszkańcy będą mieli okazję sprawdzania na jakim etapie jest ich projekt. Jest to narzędzie, które także pomoże w wewnętrznej pracy urzędu, dzięki czemu mam nadzieję, że cały proces będzie przebiegał sprawniej. Czasem bowiem przy opiniowaniu jednego wniosku pracuje kilka różnych wydziałów. – mówi Katarzyna Dyzio.

Polecamy: Łódzki Budżet Obywatelski 2021/2022. W puli znajduje się 26 milionów złotych

IX edycja Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego - jakie nowości?

W tym roku łodzianie będą mieli do rozdysponowania 26 mln złotych, z czego 20,5 mln zł przeznaczone będzie na projekty osiedlowe, a 5,5 mln zł na projekty ponadosiedlowe.
Tak, jak w ubiegłym roku, projekty dotyczące placówek miejskich, takich jak np. szkoły, znajdą się w puli ponadosiedlowej. Podobnie projekty dotyczące zielonych terenów: Parku na Zdrowiu, Lasu Łagiewnickiego i Arturówka. Pula osiedlowa podzielona jest na 36 osiedli.

- Nowości w Łódzkim Budżecie Obywatelskim to bardziej precyzyjne zasady dotyczące ogólnodostępności. Dotyczą projektów inwestycyjnych, które mają być dostępne dla mieszkańców, minimum 30 h tygodniowo. – informuje Damian Raczkowski, przewodniczący komisji budżetu obywatelskiego.

Ogólnodostępność oznacza:

  1. W przypadku projektów inwestycyjnych – np. boisk na terenach szkół, czy placów zabaw - że mają one być dostępne dla wszystkich mieszkańców, minimum 30h tygodniowo. W te 30 h tygodniowo nie są wliczane zajęcia prowadzone dla dzieci i młodzieży danej placówki.
  2. Przy projektach tzw. miękkich – czyli np. warsztatach, zajęciach artystycznych, czy sportowych – oznacza precyzyjne określenie w regulaminie dołączonym do wniosku, kto będzie mógł wziąć udział w zajęciach, a także w jaki sposób będzie prowadzony nabór.
Od zaproponowanych zasad będą obowiązywać wyjątki. Wyjątkiem będą projekty, które zwiększą dostępność instytucji, placówek, czy w ogóle przestrzeni, osobom z niepełnosprawnościami. Przykładem takiego projektu może być winda w szkole, która ma służyć osobom poruszającym się na wózkach.

Od momentu składania wniosków do lipca projekty będą opiniowane przez wydziały urzędu miasta i jednostki podległe urzędowi. Później – projektami zajmie się komisja budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej.

Polecamy: Flamingi dzięki Łódzkiemu Budżetowi Obywatelskiemu

Łódzki Budżet Obywatelski 2021-2022 - kiedy głosowanie?

Pełna lista wniosków zaopiniowanych pozytywnie i poddanych pod głosowanie, będzie opublikowana 17 września.
A potem już czas na głosowanie. W tym roku ten etap rozpocznie się 1 października, przez dwa tygodnie będzie można składać wnioski papierowe, a aż do 29 października potrwa głosowanie elektroniczne. Wyniki ogłosimy do 15 listopada.

Polecamy: Łódź w kamerze. Rozbudowa systemu monitoringu miejskiego dzięki Budżetowi Obywatelskiemu [WIDEO]

IX edycja Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego - kontakt z Biurem Aktywności Miejskiej 

  • Biuro Aktywności Miejskiej będzie funkcjonowało w godzinach pracy Urzędu
    i w sprawie Budżetu Obywatelskiego będzie można się kontaktować poprzez numery telefonów: (42) 638-55-27, kom.: 512 768 135 oraz mailowo pod adresem: projekt.bo@uml.lodz.pl.
  • Dodatkowo we wtorki i w czwartki będą dyżury pracowników BAM – do godziny 19ej, podczas których będzie uruchomione także spotkanie na ZOOM.
  • W każdą środę popołudniu zaplanowane są webinaria – każde będzie dotyczyło innej tematyki, innej kategorii projektów.
  • Ostatnie dwie soboty, czyli 22 i 29 maja dodatkowo będzie można kontaktować się z pracownikami Biura w godzinach 12-15. Oprócz telefonu i maila, będzie także spotkanie na ZOOM.
  • Dodatkowo – jeśli jakaś grupa mieszkańców będzie chciała spotkać się bezpośrednio i wziąć udział w warsztatach na temat pisania projektów – pracownicy BAM wspólnie ustalą termin i poprowadzą taki warsztat. W sprawach warsztatów można kontaktować się pod wskazanymi wyżej numerami telefonów oraz mailowo.
Szczegóły o IX edycji ŁBO TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy