Reklama

Reklama

Łódzki drukarz niewinny. Mógł odmówić druku plakatów fundacji LGBT

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Łódzki drukarz niewinny. Mógł odmówić druku plakatów fundacji LGBT - Zdjęcie główne

Łódzki drukarz niewinny. Mógł odmówić druku plakatów fundacji LGBT TuŁódź Łódź Wiadomości łódzkie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Sąd Najwyższy utrzymał w mocy orzeczenie łódzkiego sądu o umorzeniu postępowania wobec łódzkiego drukarza. Sprawa trafiła do sądu po tym, jak mężczyzna odmówił druku plakatów fundacji LGBT.

Reklama

Sytuacja miała miejsce w 2015 roku, kiedy to pracownik jednej z drukarni odmówił druku plakatów fundacji LGBT, tłumacząc to swoimi przekonaniami. 

!reklama!

Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego, który orzekł, że mężczyzna w tym przypadku nie miał prawa odmówić wykonania usługi i tym samym popełnił wykroczenie polegające na odmowie spełnienia świadczenia bez uzasadnionej przyczyny. Jednocześnie sąd odstąpił od wymierzenia mu kary.

Jak przypomina Radio Łódź, prawidłowość wyroku sądu pierwszej instancji potwierdził w 2017 r. Sąd Okręgowy w Łodzi, a rok później Sąd Najwyższy. 

Wówczas w sprawę zaangażował się Zbigniew Ziobro. Zdaniem Prokuratora Generalnego Sąd Najwyższy wypowiedział się przeciwko wolności, bowiem powodem odmowy wykonania usługi była treść zamawianych materiałów niezgodna z sumieniem drukarza.

Sprawa trafiła więc do Trybunału Konstytucyjnego, którego sędziowie uznali, że karanie za odmowę wykonania usługi ze względu na światopogląd bądź wyznawaną religię jest niezgodne z konstytucją. 

W związku z tym wyrokiem, Sąd Apelacyjny w Łodzi po wznowieniu postępowania, uchylił wcześniejsze wyroki, jakie usłyszał mężczyzna i umorzył postępowanie. Rok później, a dokładniej 8 grudnia 2020 roku, Sąd Najwyższy utrzymał w mocy to orzeczenie, które tym samym stało się prawomocne.

źródło: Radio Łódź

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy