reklama
reklama

Wieżowiec Centrali Tekstylnej, nazywany łódzkim Pałacem Kultury, czysty już w pełnej krasie. Zobaczcie, jak się zmienił! [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźSocrealistyczny wieżowiec Centrali Tekstylnej w Łodzi, często nazywany „łódzkim Pałacem Kultury”, zyskał nowy blask dzięki pracom czyszczącym elewację, które rozpoczęto w listopadzie 2023 roku. Ta architektoniczna ikona, której budowę rozpoczęto w 1951 roku i ukończono cztery lata później, przez lata była błędnie nazywana „wieżowcem TVP”. W rzeczywistości powstała jako siedziba Centrali Tekstylnej, instytucji odpowiedzialnej za handel wyrobami włókienniczymi.
reklama

Socrealistyczny wieżowiec Centrali Tekstylnej, nazywany łódzkim Pałacem Kultury, został wyczyszczony na błysk

Budowę pierwszego łódzkiego wieżowca rozpoczęto w 1951 roku, a zakończono cztery lata później. Mylnie budynek ten nazywany jest „wieżowcem telewizji” czy, zamiennie, „wieżowcem TVP”; w rzeczywistości jednak powstał dla Centrali Tekstylnej — przedsiębiorstwa, które podlegało bezpośrednio pod Ministerstwo Przemysłu i Handlu. Jej zadaniami miały być m.in. eksport oraz import włókienniczych wyrobów. Szybko jednak organ ten został zlikwidowany, a w jej miejsce należało znaleźć inne instytucje, które zajęłyby budynek.

reklama

Tak jeszcze do niedawna wyglądał budynek nazywany „wieżowcem TVP”. / źródło: Mapy Google

Wieżowiec Centrali Tekstylnej w Łodzi. Kto go zaprojektował i co znajduje się wewnątrz?

Budynek Centrali Tekstylnej znajduje się przy ul. Sienkiewicza 3/5. Gmach ma 54 metrów wysokości do dachu, z anteną zaś mierzy 72 metry. Jego projekt stworzył absolwent Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej, Jan Krug. Wyłoniony został w konkursie w 1948 r., jednak jego pierwotna wersja wyglądała zgoła inaczej, była bowiem modernistyczna, miała też mieć przeszklone okna. Plan musiał zostać dostosowany do panującego wówczas socrealizmu. 

Dziś budynek należy do Skarbu Państwa — siedzibę mają tu między innymi Zarząd Dróg Wojewódzkich, Starostwo Powiatowe w Łodzi czy Rada Powiatu Łódzkiego Wschodniego. Telewizja Łódź zajmuje budynki do niego przylegające. 

reklama

 

Prace zabezpieczające i czyszczenie elewacji

W związku z budową podziemnego tunelu kolejowego pod centrum Łodzi, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi wydał zalecenie przeprowadzenia prac zabezpieczających elewację, pokrytą wielkimi płytami. Tak, jak mówił redakcji TuŁódź.pl w lipcu 2024 roku starosta Mateusz Karwowski:

— W związku z budową tunelu konieczne było przeprowadzenie prac, aby zabezpieczyć budynek i jego elewację.

 

Wieżowiec Centrali Tekstylnej w listopadzie 2024 r. / fot.  Natalia Jóźwiak

reklama

Czyszczenie elewacji rozpoczęto w listopadzie 2023 r., zakończono niemal rok później. Zadania tego podjęła się firma VIK-BUD.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama