Reklama

Reklama

Łódzkie: Komunia święta z rąk kobiet. Kościół otwiera się na nowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Łódzkie: Komunia święta z rąk kobiet. Kościół otwiera się na nowe - Zdjęcie główne

Już wkrótce sakrament eucharystii w łódzkich parafiach będą mogły podawać kobiety | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Polski kościół przechodzi prawdziwą rewolucję i otwiera się na nowe. Już w przyszłym roku w archidiecezji łódzkiej kobiety będą miały możliwość udzielać komunii świętej.

Reklama

Właśnie jesteśmy świadkami zmian, jakie zachodzą w polskim kościele. Już wkrótce w parafiach archidiecezji łódzkiej, będziemy mogli przyjść eucharystię z rąk kobiet. Trzeba zauważyć, że do tej pory sakramentu udzielali jedynie mężczyźni. 

Szafarze komunii świętej pomagają w sytuacjach nadzwyczajnych 

Decyzję o tym, że kobiety mogą udzielać komunii świętej, podjął papież Franciszek 11 stycznia 2021 roku. Zmodyfikował wówczas prawo kanoniczne i zezwolił im na tzw. posługę akolity i lektora. Dekret w Polsce wprowadzany jest jednak stopniowo. W czerwcu tego roku metropolita poznański abp Stanisław Gądecki udzielił święceń 54 kobietom, mającym być nadzwyczajnymi szafarzami komunii świętej. Natomiast w naszej archidiecezji formacja nowych nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej, z możliwym udział pań, rozpocznie się w styczniu 2023 roku.

Rzecznik prasowy kurii ks. Paweł Kłys, podkreśla, że nadzwyczajni szafarze nie są niczym nowy w archidiecezji łódzkiej. Od lat pomagają oni księżą w parafiach. Nowością jest jednak fakt, że zgłaszać się mogą również kobiety. 

Co zrobić, aby dostać się do formacji? Przede wszystkim należy już teraz zgłosić się do swojego proboszcza.

Nadzwyczajnymi szafarzami mogą zostać osoby zaangażowane w życie kościoła oraz swojej parafii. Są oni powoływani w miejscach, gdzie ta pomoc praktyczna jest faktycznie potrzebna. Jak sama nazwa wskazuje szafarze udzielają sakramentu Eucharystii w sytuacjach nadzwyczajnych

 - wyjaśnia ks. Paweł Kłys. Dodaje, że mowa o przypadkach, gdy np. w parafii jest tylko jeden ksiądz, lub, gdy księży jest więcej, ale na Mszy św. jest taka ilość wiernych, że pomoc kolejnej osoby jest uzasadniona, np. żeby nie przedłużać nabożeństwa. Ponadto, szafarze udzielają Eucharystii osobom chorym w ich domach, w domach opieki, czy w hospicjach. 

Szafarzem nadzwyczajnym może zostać osoba pełnoletnia, która sama może przyjmować komunię świętą. Ponadto, musi oni posiadać odpowiednią wiedzą teologiczną oraz wiedzę o posłudze w Kościele. Musi również uzyskać pozytywną opinię proboszcza parafii, do której należy. Upoważnienie do pełnienia posługi nadzwyczajnego szafarza komunii świętej kandydat otrzymuje podczas specjalnego obrzędu liturgicznego, który odbywa się w Katedrze. Poprzedza go kilkumiesięczny okres przygotowawczy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy