reklama
reklama

Łódzkie parki rosną w siłę. W ubiegłym roku przybyło ich aż dziesięć

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Natalia Jóźwiak

Łódzkie parki rosną w siłę. W ubiegłym roku przybyło ich aż dziesięć - Zdjęcie główne

W 2024 roku Łódź wzbogaciła się o dziesięć nowych parków. | foto Natalia Jóźwiak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźMieszkańcy większości osiedli raczej nie mają na co narzekać – zieleni nie brakuje. Dość przypomnieć, że to w Łodzi znajduje się największy kompleks leśny, leżący w granicach administracyjnych miasta.
reklama

To dla wielu osób ważne także przy wyborze miejsca, w którym chcieliby osiedlić się na dłużej, ważne też z punktu samej ekologii; tworzyć i dbać o zieleń, jakiego rozmiaru by nie była i jakiej postaci by nie przyjmowała – lasów, ogródka, skwerów czy parków. Tych ostatnich w ubiegłym roku przybyło w Łodzi aż 10 i były to nierzadko oddolne inicjatywy.

Dziesięć nowych parków w Łodzi

Przez cały 2024 rok mogliśmy obserwować, jak przybywa parków w granicach Łodzi. Powstały w wielu lokalizacjach niekoniecznie oczywistych. Są to:

  1. Park leśny Zielony Lublinek.
  2. Las Nowe Górki, park leśny.
  3. Zielony Rynek Rudy.
  4. Park Świtezianki.
  5. Park Jordanka.
  6. Park przy Gandhiego.
  7. Park leśny na Radogoszczu.
  8. Park leśny Giewont.
  9. Park Lotników.
  10. Park im. Zofii Garlickiej.

reklama

Łodzianie mogą przyczynić się do „mianowania” terenu parkiem

Nie każdy wie, że może przyczynić się do powstania parków tak, jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Przypomnijmy, że – przykładowo – Park Lotników prawdopodobnie nie powstałby, gdyby nie upór łodzian, sprzeciwiających się wycince drzew w pobliżu miejskiego lotniska.

Jak informuje UMŁ, pierwszy etap „tworzenia” przez mieszkańców parku jest niezwykle prosty – wystarczy zgłosić dany teren jako swoją propozycję do Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ. Później sprawą zajmują się urzędnicy: analizują stan prawny, weryfikują plan miejscowy, studium dla terenu, własność i użytki grunto, potencjalne dzierżawy i służebności, plany co do zabudowy oraz sprzedaży. 

reklama

Następnie jest to analiza samego terenu: określenie potrzeb i prac, które należy wykonać, wyznaczenie granic i określenie rodzaju parku. Na sam koniec powstaje projekt uchwały – musi przejść procedurę legislacyjną, kolegium i komisje, zanim jeszcze trafi pod obrady. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości z Łodzi i aglomeracji łódzkiej w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Łodzi Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama