Reklama

Reklama

Masz astmę i obawiasz się noszenia maseczek? Wyjaśniamy czy słusznie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Masz astmę i obawiasz się noszenia maseczek? Wyjaśniamy czy słusznie - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Astma to częsta wymówka, najczęściej młodzieży, na brak maseczki.

Reklama

Rząd zmienił przepisy i teraz także osoby z astmą muszą zasłaniać usta i nos. Jeżeli nie chcą nosić maseczek, mogą założyć przyłbicę. Prawo do nienoszenia maseczek mają tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami rozwoju, niepełnosprawnością intelektualną i małe dzieci.

!reklama!


Do placówek podstawowej opieki wciąż zgłaszają się pacjenci z astmą, którzy domagają się wystawienia zaświadczeń lekarskich zwalniających ich z obowiązku noszenia masek ochronnych. Mimo, że nikt nie jest zobowiązany do posiadania takich zaświadczeń.

- Maseczka nie powoduje duszności. Pacjenci z astmą i z POChP powinni stosować takie same zasady ochrony przed zakażeniem koronawirusem jak inni – mówi Polskiej Agencji Prasowej prof. Waldemar Roszkowski-Śliż z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. Zwraca przy tym uwagę, że z dostępnych do tej pory doniesień naukowych wynika, iż chorzy na astmę nie znajdują się w grupie wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Jednak nie powinni przerywać zaleconej terapii.

Używanie maski powinno być zawsze traktowane jako uzupełnienie pozostałych środków ostrożności. Aby zachować jej skuteczność należy pamiętać o zasadach prawidłowego użytkowania:

  • Nie dotykaj maski w trakcie używania,
  • Pamiętaj o regularnej dezynfekcji,
  • W razie zawilgocenia maski wymień ja na nową,
  • Zawsze zdejmuj maskę bez dotykania jej powierzchni.
Stosując się do powyższych zasad warto mieć również na uwadze, że podstawowym celem maski jest ochrona nie nas samych, a osób w naszym otoczeniu. Z tego powodu mogą one zapewnić nam skuteczną ochronę tylko, jeśli wszyscy będziemy je stosować.

Źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy